Биткойнът продължава да поевтинява със скоростта, с която поскъпваше през миналата година.

Цената на най-популярната криптовалута падна под равнище от 8 000 долара за първи път от края на ноември миналата година, сочат данните на CoinMarketCap.

Към момента на подготвяне на материала биткойнът се търгува срещу 7 796.83 долара.

Припомняме, че само до преди месец цената на криптовалутата беше близо 20 хил. долара.

Като цяло целият криптопазар е оцветен в червено, което за пореден път доказва влиянието на биткойна върху цените на останалите публични виртуални валути.

Само за последните 24 часа етер на Етериум загуби 20%, до 881 долара, XRP на Ripple намаля с близо 30%, до 0.754 долара, биткойн кеш поевтиняха с близо 20%, до 1 135 долара, а лайткойн отстъпи с 22%, до 104 долара.

Общата пазарна капитализация на всички публични виртуални валути падна до 356 млрд. долара.

На фона на всичко това, биткойнът започна да увеличава дела си в изтъргуваните обеми, като вече доближава 40% от търговията. За сравнение, през първите седмици на годината биткойнът заемаше дял от около 30% от търговията на криптопаза.

Анализатори смятат, че причина за сериозното отстъпление може да се търси в навлизането на все повече регулации на този пазар, както и на честите хакерски атаки.

През тази седмица Facebook забрани рекламата на криптовалути и ICO процедури на платформата си, Индия посочи, че ще вкара търговията с виртуални валути в списъка на нелегалните активности, Южна Корея прокара регулация, която ограничава анонимните сделки и прочее, и прочее.

Все повече банки по света отказват да откриват сметки на инвеститори или бизнеси, работещи в сферата на криптовалутите, а Европейският съюз обяви, че има политическата воля да прокара промени в съответните директиви, които да засегнат търговията с виртуални валути.

Като цяло, обрачът около криптопвалутите се затяга все повече, но това все още не може да се смята за официалния край на партито, тъй като само до преди година цената на биткойна бе под 500 долара.

Освен всичко друго, не трябва да се подценява и обратният ефект. Напълно възможно е ниските цени да провокират масово изкупуване сега или в бъдеще, което отново да вдигне цените.

За добро или лошо, думата "непредвидимост" би могла съвсем успешно да се използва като синоним на пазара на криптовалути.