Криптопазарът изтри около 40 млрд. долара от пазарната си капитализация, след като социалната мрежа Twitter обяви, че забранява рекламирането на криптовалути на платфромата си.

Така общата пазарна капитализация на всички публично търгувани виртуални валути падна до 299 млрд. долара, след като в началото на седмицата възлизаше на равнище от 341 млрд. долара, сочат данните на CoinMarketCap.

При все, че за ходът на Twitter се говореше от преди две седмици, официалното му обявление подейства като леден душ на криптопазара, който получи пореден удар от голяма интернет компания, след като последователно Facebook и Google въведоха сходни ограничения.

Така реално криптовалутите изгубиха основните си канали за споделяне на информация и провеждане на кампании.

Флагманът биткойн падна на цена под 8000 долара, губейки близо 7% през последните 24 часа. Към момента на подготвяне на материала биткойн се търгува срещу 7 941 долара.

Етер на Етериум загуби 11.24% до цена от 463 долара, XRP на Ripple поевтиня с 8.86% до 0.578 долара, Биткойн Кеш отстъпи с 7.30% до равнище от 901 долара, а Лайткойн отчете спад от 12% до цена от 141 долара.

Twitter обявиха лошата новина в понеделник.

„Днешната новина за забраната на Twitter навярно има значителен принос за разрапродажбите”, коментира Тимъти Там, съосновател на платфромата CoinFi, цитиран от CNBC.

По думите му, някои инвеститори са започнали да продават под влияние от емоцията около обявлението на социалната мрежа.

По рано през тази година цената на биткойн падна по сходен начин и след обявленията от страна на Fecebook

След съобщението на Facebook биткойн загуби 12% от цената си само за ден. Забраната на Google пък ще влезе в сила от месец юни тази година.

„Имайки предвид, че по-големи и важни платфроми вече направиха този ход, не очаквам новината за Twitter да има толкова голям ефект”, смята Спенсър Богарт, партньор в Blockchain Capital.

Той посочва личната агажираност към биткойн на изпълнителния директор на социалната мрежа Джак Дорси.

„Джак Дорси е голям поддръжник на крипто технологиите, така че ще чета между редовете при всяка обявена „забрана””, добавя Богарт.

Действително Дорси даде интервю през уикенда, в което посочи, че според него биткойн има потенциал да стане обща и единствена световна валута през идните 10 години.

През настоящата 2018 година евентуалната регулация на криптопазара започва да изглежда все по-реална. Редица страни и международни организации намекнаха, че се работи в тази посока, а в държави като Япония вече функционира модел на пълна регулация на пазара.

На фона на всичко това ходовете на Facebook, Twitter и Google, заедно с факта, че някои банки забраняват покупката на криптовалути с кредитни карти, дава ясни сигнали, че бъдещето на децентрализирания пазар на виртуални валути може и да не е толкова слънчево.