Компанията майка на Facebook - Meta, планира да получава до 47.5% дял от продажбата на дигитални активи в нейната платформа за виртуална реалност Horizon Worlds, която е неразделна част от плана на компанията за създаването на така наречената “метавселена.”

Гигантът в социалните медии обяви в блогпост тази седмица, че ще позволи на редица създатели в Horizon Worlds да продават активи в световете, които те изграждат и които, в крайна сметка, може да включват и незаменями токени (NFT). От компанията обаче не споменаха с колко ще таксуват създателите за продажбите.

Говорител на Meta е потвърдил впоследствие пред CNBC, че компанията ще получава общ дял от до 47.5% за всяка трансакция. Това включва “такса за хардуерната платформа” в размер на 30% за продажби, осъществени през магазина Meta Quest, където компанията продава приложения и игри за комплектите си за виртуална реалност.

В добавка към това, Horizon Worlds ще налага и такса в размер на 17.5%.

Размерът на дяла, който Meta възнамерява да получава, разгневи някои хора в NFT общността. Потребите на Twitter написа: “Мразя ви, Facebook.” Друг пък заяви, че ако Meta искат 47.5% дял от трансакциите с NFT-та, трябва да се обърнат към данъчните власти.

Детската видеоигра, която има сексуален проблемRoblox е огромен виртуален свят, който представлява нещо като примитивна метавселена

Пазарът за NFT-та OpenSea получава 2.5% дял от всяка трансакция, докато таксата при конкурентната платформа LooksRare е само 2%.

През последните няколко месеца компании и частни лица изкупуват всичко - от изкуство до имоти, във виртуалните светове в платформи, като Decentraland и The SandBox. Хипхоп звездата Снуп Дог си купи виртуална земя, а негов почитател плати 450 000 през декември, за да се сдобие с парцел до неговия в The Sandbox.

Horizon Worlds (известна преди това като Facebook Horizon) е безплатна виртуална реалност и онлайн видео игра, която позволява на хората да създават и изследват виртуални светове. През декември от Meta пуснаха играта през своите комплекти за виртуална реалност Oculus VR в САЩ и Канада, но тя все още не е излязла в световен мащаб.

Meta срещу Apple

Таксите на Meta за продажбата на виртуални активи в Horizon Worlds са значително по-високи от това, което Apple таксува разработчиците в App Store.

Защо метавселената може да представлява сериозен проблем за децата?Ако има едно нещо, с което технологичните компании, търговците на дребно, създателите на съдържание и инвеститорите са съгласни, то е, че от метавселенета могат да се спечелят много пари. Ще бъде ли тя обаче безопасно място, най-вече за децата и тийнейджърите?

Главният изпълнителен директор на Meta Марк Закърбърг и други ръководители в компанията са критикували в миналото Apple за това, че таксува разработчиците с 30% за покупки в приложенията през App Store.

През ноември Закърбърг обяви, че неговата компания ще се опита да помогне на създателите на метавселената да избегнат таксата на Apple в App Store.