Въпреки че биткойнът утрои стойността си през 2020 г., милиардерът Марк Кюбан остава предпазлив по отношение на криптовалутата.

“Нагласите ми не са се променили,” заяви Кюбан пред Forbes на 8 декември, 10 дни преди биткойнът да достигне рекордните 23 000 долара.

Биткойнът, казва Кюбан, “е повече религия, отколкото решение на какъвто и да било проблем.”

Той или някоя криптовалута няма да заместят фиатните пари или подкрепена от правителство валута, казва още милиардерът.

“Независимо колко силно почитателите на биткойна искат да се преструват, че криптовалутата е хедж срещу апокалиптични сценарии, тя не е,” смята Кюбан.

“Страните ще предприемат стъпки, за да защитят валутите си и способността си да облагат с данъци, така че колкото повече хората вярват, че биткойнът съхранява стойност, толкова по-голям е рискът от правителствена намеса.”

Почитателите на биткойна често казват, че криптовалутата е хедж срещу инфлацията и щатския долар и че ще оцелее при всякакъв икономически или инфраструктурен срив (с изключение на липса на интернет), като я сравняват със златото.

JPMorgan: Златото ще страда години наред заради биткойнаОт октомври насам се наблюдава отлив на средства при златото и прилив към биткойна

Кюбан е съгласен, че биткойнът е като златото, тъй като съхранява стойност, но заради начина, по който е създаден, предлагането на биткойна е ограничено и с колебанията в търсенето идва волатилност в цената. Докато обаче хората възприемат биткойна като дигиталната версия на златото, в него може да се инвестира, смята Кюбан.

Това, разбира се, не означава, че е сигурен залог. Въпреки ча самият Кюбан е инвестирал в бизнес, изграден на основата на криптовалутите и дори в биткойна, той често отправя предупреждения и нарича дигиталната валута “хазарт.” А когато става въпрос за хазарт, човек трябва да е готов да изгуби тези пари.

Кюбан е казвал пред Wired, че по-скоро “би си купил банани, отколкото биткойн,” защото поне като храна бананите имат присъща стойност.

Той повтаря тази своя теза и пред Forbes: ”Биткойнът е това, което е. Нещо, в което достатъчно много хора са се съгласили, че може да се инвестира. Бананът обаче е по-полезен, тъй като калият е ценно хранително вещество за всеки човек на Земята.”

За да може един инвеститор да промени мнението си за биткойна, “криптовалутата трябва да може лесно да се използва,” казва Кюбан пред подкаста The Pomp Podcast през април.