Международият валутен фонд (МВФ) призова Ел Салвадор да промени решението си да приеме биткойна като официално средство за разплащане, информира BBC.

През септември Ел Салвадор стана първата държава в света, която позволява на потребителите да използват криптовалутата при всички трансакции, заедно с американския долар.

Решението доведе до мащабни протести, които бяха породени от страха, че това ще доведе до нестабилност и инфлация в бедната латиноамериканска държава.

Биткойнът изгуби около половината от стойността си от ноември насам.

МВФ бе предупредила президента на страната Найиб Букеле за рисковете, които крие криптовалутата, наблягайки на факта, че ще бъде трудно Ел Салвадор да получи заем от финансовата институция.

Бордът на директорите на МВФ "е призовал властите в страната да ограничат обхвата на закона за биткойна, като премахнат статута на криптовалутата на официално платежно средство", според изявлението на финансовата институция.

Ел Салвадор вече добива биткойни с вулканична енергияПрезидентът на Ел Салвадор Найиб Букеле информира в Twitter, че страната се е сдобила с първия си биткойн използвайки чиста вулканична енергия

Те са очертали "големите рискове за финансовата стабилност и защитата на потребителите, свързани с използването на биткойна" и с емитирането на обезпечени с биткойн облигации.

Когато Ел Салвадор въведе виртуалната валута като официално средство за разплащане, правителството пусна ново приложение за дигитален портфейл, раздавайки биткойни на стойност 30 долара на всеки гражданин. Над 200 нови банкомата също така бяха инсталирани в страната.

Властите представиха мярката като начин за подобряване на икономическото развитие и заетостта, но този ход раздели страната.

Това означава, че компаниите, там където е възможно, са задължени да приемат дигиталната валута като средство за разплащане.

Биткойнът е отчасти противоречива валута, защото стойността ѝ може да се колебае значително, като само през последната година тя нарасна и падна драстично.

Биткойнът се търгуваше на цена от около 37 000 долара вчера, след като изгуби около половината от стойността си след достигането на рекордните 67 734 долара през ноември.

Президентът Букеле обяви през ноември планове за изграждането на Град на биткойна в основата на вулкан в Ел Салвадор, като за финансирането на проекта ще се използва криптовалутата.