Болезнената корекция, който претърпява криптопазара от началото на тази година, върна интереса към най-популярната виртуална валута биткойн.

42.1% от изтъргуваните обеми на световния криптопазар се дължат именно на биткойн, сочи справка на Profit.bg, на база данните на CoinMarketCap.

В края на миналата и началото на тази година биткойнът заемаше доста по-нисък дял от глобалната търговия, достигащ до около 30% от изтъргуваните обеми.

Промяната в пропорциите се дължи на спада в цената на най-популярната криптовалута до ниво под 10 хил. долара. За сравнение, в края на миналата година биткойнът бе достигнал равнище от близо 20 хил. долара.

В края на миналата година пък на криптопазара се наблюдаваше обратната тенденция. След като биткойнът поскъпна главоломно, много инвеститори потърсиха диверсификация и започнаха да влагат в по-евтини виртуални валути, които също започнаха да вдигат рязко цената си.

Така от около 70% дял в световната покупко-продажба на криптовалути, биткойнът сви дела си до около 1/3 от пазара.

Цената на биткойн през последните 12 месеца; източник: CoinDesk

Данните показват, че корекцията на криптопазара не само че не отблъсква инвеститорите, ами ги провокира да купуват биткойни, докато цената им е ниска, поне спрямо стандартите, положени от миналата година.

С други думи, пазарът вярва и очаква, че биткойнът ще поскъпне в бъдеще, независимо от надвисналите опасности, като евентуална регулация на международния пазар. Монетата обаче има две страни.

По света, включително и в Европейския съюз, вече съществуват дигитални банки, разполагащи с лиценз, които осигуряват лесен и бърз достъп до фиатни пари, чрез банкови карти и прочее.

Така, за да харчите виртуалните си активи, вече не е нужно да ги обръщате механично в официални платежни знаци, тъй като това може да стане директно чрез покупка на POS терминал или чрез теглене от банкомата.

Последното е особено важно, тъй като показва надигането на цяла една нова финтек индустрия, свързана с възхода на блокчейн технологията, която има потенциала да промени представите ни за финансовите услуги.

И да привлече още и още нови участници на криптопазара. Нещо, което няма как да не доведе след себе си и нуждата от регулация.

Към момента на подготвяне на материала биткойнът се търгува срещу 9 864 долара, етер на Етериум върви срещу 739 долара, а XRP на Рипъл струва 0.834 долара за брой. Общата пазарна капитализация на целия криптопазар възлиза на 398 млрд. долара.