Норвегия е напред, когато става въпрос за неща, като баланс между работата и личния живот и отглеждането на деца.

Норвегия също така е най-безкешовата страна в света, според централната й банка, като едва 4% от разплащанията са в брой, а по-голяма част – с безконтактни карти или дигитални портфейли.

Дори и с това напредничаво поведение обаче, централната банка на страната не препоръчва биткойна като алтернатива на фиатните пари, защото “изразходва прекалено много ресурси и най-важното - не запазва стабилността,” казва Ойстейн Олсен, управител на централната банка на Норвегия пред Bloomberg.

Почитателите на биткойна, който е най-голямата криптовалута по пазарна стойност, често твърдят, че тя е хедж срещу инфлацията, а някои от тях дори смятат, че в крайна сметка ще измести долара като световна резервна валута.

Олсен обаче не е съгласен с това.

"Основното свойство за една централна банка и нейната валута е да осигуряват стабилност в стойността на парите и в системата, а биткойнът не прави това,” казва Олсен.

Заради засилващия се интерес към криптовалутите в световен мащаб и ниските нива на използване на кеш в Норвегия, заместник-управителят на централната банка Ида Волден Бахе отчете през ноември въпросите, породени от създаване на дигитална валута (CBDC) на централната банка.

Индия се готви да забрани криптовалутитеПравителството в Индия подготвя законопроект, с който криптовалутите на практика ще бъдат забранени

Такава дигитална валута би се различавала по много начини от криптовалута, като биткойна, но най-важното е, че CBDC ще се издава и ще бъде подкрепена от централната банка, ще допълва физическия кеш и ще предлага по-стабилна алтернатива.

Въпреки че от Централната банка на Норвегия преценяват необходимостта от CBDC, ”евентуалното й въвеждане все още не е на дневен ред,” заяви Волден Бахе през ноември.

И докато някои централни банки, като тези на Швеция, Китай, Тайланд, ОАЕ и Хонконг, стартираха проекти за въвеждане на CBDC, други, като тези на Норвегия и САЩ, се колебаят, пише CNBC. Въвеждането на CBDC си има своите предимства, но и рискове, свързани с поверителността и следенето, например.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви в понеделник, че страната не бърза да въвежда CBDC – “можете да очаквате да подходим с голямо внимание и прозрачност,” казва Пауъл.

Мнението на Пауъл за криптоалутите, като бикойн, е сходно с това на Олсен.

“Те са силно волатилни и по тази причина не са особено полезни за съхраняването на стойност, а и зад тях не стои нищо,” заяви Пауъл. “Това е по-скоро един спекулативен актив, който на практика е заместител на златото, а не на долара.”