Google може и да забранява рекламите на криптовалути, но това не пречи на Сергей Брин - един от основателите на компанията, да припечелва от копаене на етериум, втората най-голяма дигитална валута след биткойна.

“Преди една или две години синът ми настоя да си вземем компютър за игри,” споделя Брин по време на конференция за блокчейн технологията в Мароко. “Казах му, че ако вземем компютър за игри, трябва да копаем криптовалути. Затова инсталирахме копач на етериум и припечелваме по някой и друг долар от това.”

С лично състояние, оценявано на около 54 млрд. долара, президентът на Alphabet очевидно не го прави за парите. По-скоро с проучвателна цел, предвид факта, че самият Брин признава, че не знае “чак толкова много за криптовалутите.”

Той също така е признавал, че Google е изпуснала възможността да бъде една от първите компании, използващи блокчейн технологията. Той се надява подразделението Google X да се занимава по-сериозно с тази технология.

“Виждам бъдещето под формата на използването на тези изследователски идеи и превръщането им в реалност, а Google X до известна степен прави точно това,” казва Брин.

Главните изпълнителни директори на двата най-големи производителя на графични процесори - Nvidia и Advanced Micro Devices, твърдят, че бумът в продажбите им се дължи на геймъри, които купуват карти и след това ги използват, за да копаят криптовалути като странична дейност.

“Много геймъри, когато не играят, копаят по малко,” заяви главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсен Хуанг през май, след като компанията отчете близо 300 млн. долара проиходи, свързани с криптовалутите. “Причината за покупката им са игрите, но когато не играят, докато са на училище, на работа или спят, те пускат машините и копаят по малко.”

Според някои това не е точно така, но описанието на Брин е един доста известен пример за тази тенденция, пише MarketWatch.

Цената на етериума премина 500 долара през уикенда за първи път от 21 юни насам, според Coin Market Cap, но след това се понижи до 484 долара.