Вече за никой не е тайна, че 2022 г. беше една изключително лоша година за пазара на криптовалути. И въпреки това има такива, които се представиха добре, наред с тези, които разочароваха инвеститорите.

За да стане ясна разликата, Cointelegraph прави преглед на най-добре представилите се криптовалути през 2022 г., като се фокусира върху 100-те с най-големи активи по пазарна капитализация. Анализът е базиран на най-високата възвръщаемост от началото на годината до 25 декември.

Като цяло Cryptoindex.com 100 (CIX100) - индексът, който проследява 100-те най-добре представящи се криптовалути, спадна с близо 68% в рамките на 2022 г. И все пак, ето класацията на петте най-добре представили се криптовалути през тази година на Cointelegraph.

GMX (GMX)

Възвръщаемост от началото на годината: 111%

Пазарна капитализация: 379,4 милиона долара

GMX действа като комунален токен в рамките на екосистемата за децентрализиран обмен GMX и е най-добре представящият се цифров актив сред 100-те най-големи токени (с изключение на т.нар. стейбълкойнс).

Възходящият ценови тренд на GMX се дължи най-вече на срива на FTX и включването му в популярни платформи за търговия - включително Binance и Huobi Global. Освен това токенът се покачи впечатляващо в края на ноември, след като платформата му за кратко надмина най-големия си съперник Uniwap, по отношение на дневната търговия.

Trust Wallet Token (TWT)

Възвръщаемост от началото на годината: 92%

Пазарна капитализация: 570 милиона долара

TWT е токен на екосистемата на Trust Wallet. Той се движеше надолу в тон с цялостното настроение на криптопазара, но, подобно на GMX, се възползва от срива на борсата FTX, който се оказа катализатор за неговото развитие.

Сривът на FTX засили недоверието към централизираните борси, което накара инвеститорите да пренасочат фокуса си към портфейли като Trust Wallet, обясняват анализаторите.

Криптопазар 2023 – жив мъртвец или част от еволюцията на финансите?2022 г. се оказа брутален сблъсък с реалността за една индустрия, която стартира годините с много очаквания

Unus Sed Leo (LEO)

Възвръщаемост от началото на годината: -3,5%

Пазарна капитализация: 3,44 млрд. долара

Unus Sed Leo (LEO) е част от екосистемата на iFinex. Токенът претърпя загуби през 2022 г., но при -3,5% те бяха малки в сравнение с повечето топ криптовалути, включително Bitcoin.

Една от причините, заради които LEO се представи по-добре от повечето цифрови активи от класацията, може да се търси в самото име на iFinex. През 2018 г. компанията декларира, че ще използва 27% от приходите си за обратно изкупуване на токени, докато цялото предлагане от 985,24 млн. единици бъде изтеглено от обращение.

В резултат на тази стратегия цената на LEO достигна годишен връх от 8,15 долара през февруари. Оттогава обаче токенът спадна с 55%, макар че все още остава един от най-добре представящите се през 2022 г.

OKB (OKB)

Възвръщаемост от началото на годината: -19%

Пазарна капитализация: 1,38 млрд. долара

OKB е собственият токен на борсата OKX. Той предоставя на потребителите отстъпки от таксите за търговия и достъп до платформата за първоначално борсово предлагане (IEO).

През 2022 г. OKB се развиваше в синхрон с основните тенденции, включително възстановяване със 150% след достигане на дъно от около 9,50 долара през юни. Според анализаторите обаче това възстановяване е дошло без някакво логино обяснение, което говори за спекулативни моменти.

Въпреки всичко то гарантира на OKB ограничаване на загубите в рамките на годината в сравнение с повечето активи от топ 100.

Крипто пазарът е в криза не само заради FTXПрез ноември американците не гледат с оптимизъм на икономиката

The Open Network (TON)

Възвръщаемост от началото на годината: -33,5%

Пазарна капитализация: 3,52 млрд. долара

The Open Network е блокчейн екосистема, разработена от основателите на Telegram Николай и Павел Дурови. Нейният токен - TON, имаше низходяща тенденция в съответствие с другите водещи криптоактиви през по-голямата част от 2022 г., но се възстанови с впечатляващи темпове преди края на годината, посочват от Cointelegraph.

През октомври Telegram обяви, че ще използва Open Network, за да предлага на търг определени потребителски имена. През следващия месец Open Network изгради бот, който позволява на потребителите на Telegram да търгуват с криптовалути в приложението.

Въпреки тези своеобразни инжекции на популярност TON не успя да възстанови всичките си загуби, като цената му се е поницила с 33,5% от началото на годината - 2,36 долара.