Проблемите за Binance продължават, SEC засилва натиска върху компанията

1030
Проблемите за Binance продължават, SEC засилва натиска върху компанията

© Unsplash

Компанията, която стои зад стейбълкойна на Binance, Paxos Trust Company, обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) е изпратила писмо, в което я уведомява, че е трябвало да регистрира продукта си като ценна книга и тъй като това не е направено, обмисля да предприеме действия срещу платформата. 
 
В свое изявление от понеделник Paxos посочват, че не са съгласни с твърденията на SEC, че Binance USD е ценна книга, и са "готови да водят енергично съдебно дело, ако е необходимо". 
 
Този ход е едно от първите действия на SEC по отношение на т.нар. стейбълкойнс, въпреки че председателят на комисията Гари Генслер и преди е коментирал, че според него подобни криптовалути са ценни книжа. 
 
Съобщението идва часове, след като Департаментът за финансови услуги на Ню Йорк (NYDFS) разпрати предупреждение до потребителите, че е наредил на Paxos да спре да издава Binance USD, позовавайки се на "нерешени проблеми" в надзора на отношенията на компанията с Binance, съобщава Reuters. 
 
Говорител на NYDFS обяснява пред информационната агенция, че Paxos е нарушила задълженията си за "индивидуални, периодични оценки на риска" и надлежна проверка на клиентите на Binance и Binance USD, които трябва да регулират достъпа на "лошите играчи” до платформата. 
 
От Paxos заявяват, че от 21 февруари ще спрат да емитират нови Binance USD, които са обезпечени с традиционни парични средства и съкровищни бонове на САЩ, но ще продължи да поддържа и изкупува токените поне до февруари 2024 г. Представители на компанията добавят, че "недвусмислено няма други обвинения" срещу нея. 
 
"Paxos винаги е давала приоритет на сигурността на активите на своите клиенти", се казва в изявлението. 
 
От Комисията по ценните книжа и борсите отказват за момента да потвърдят или отхвърлят информацията за текущо разследване.  
 
Поредна водеща криптокомпания отива към фалитКриптозаемодателят Genesis пострада много от фалита на FTX и свързаните с нея организации и сега уволнява 30% от персонала


Стейбълкойн токените обикновено са подкрепени от традиционни активи, които са предназначени да ограничат волатилността, присъща на дигиталните валути. С времето те се превърнаха в един от ключовите мотори на криптоикономиката.   

Ходът на NYDFS се очаква да се превърне в пречка за усилията на Binance да спечели пазарен дял от по-големите си конкуренти на пазара на стабилни монети като Tether и USD Coin, твърдят анализатори, цитирани от Reuters. Според тях това също така може да навреди на привлекателността на Binance за по-големите инвеститори. 
 
"Това е голям неуспех за Binance", казва Иван Качковски, криптостратег в UBS. "Остава да видим дали (и кога) Binance ще успее да намери партньор със седалище в САЩ за издаване на своя стейбълкойн”. 
 
Надпреварата за криптодолара 
 
Binance USD е третият по големина стейбълкойн след пазарния лидер Tether и USD Coin. Той поддържа около 16 млрд. долара в обращение и е седмата по големина криптовалута, сочат данните на CoinGecko. 
 
В поредица от постове в Twitter главният изпълнителен директор на Binance Чанпенг Жао обяснява, че решението на регулатора означава, че "пазарната капитализация на BUSD само ще намалява с течение на времето", като добавя, че Paxos е уверила Binance, че средствата са напълно покрити от банковите резерви на компанията. 
 
Binance "ще продължи да поддържа BUSD в обозримо бъдеще", казва Жао, като прогнозира, че потребителите ще се прехвърлят към "други стабилни монети с течение на времето". 
 
Ходът на NYDFS, за който първо съобщи Wall Street Journal, идва на фона на засилващ се натиск на американските регулаторни органи върху криптовалутите и Binance в частност. Министерството на правосъдието разследва криптокомпанията по подозрения за пране на пари и нарушения на санкции.  
 
От Binance контрират, че редовно работят с регулаторните органи, за да отговорят на техните питания.  
 
 

Българският бизнес

Подобни статии

Най-четени статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg