Лондонска галерия проведе криптовалутен аукцион, на който първият лот бе творбата на Анди Уорхол „14 малки електрически стола“. Произведението на изкуството беше закупено на части посредством платформата Maecenas.

Първият в света криптовалутен аукцион се състоя на 20 юни. Участниците в него имаха възможността да се сдобият с част от произведението на Уорхол от 1980 г.

На търговете бе реализирана 49% от собствеността. Това означава, че купувачите не са получили цялото произведение, а само дял от него. Те имат право върху него, дори творбата отново да бъде предложена на търг.

49% от картината бяха оценени на 5.6 млн. долара, или 950 биткойна, съобщи Dazed.

Всеки може да стане собственик на творба на Уорхол, се казва в блога на сайта Maecenas. Целта на аукциона е да провъзгласи демократизирането на достъпа до шедьоври на световното изкуство.

Мероприятието бе организирано от Dadiani Syndicate — първата британска художествена галерия, която приема като средство за разплащане криптовалута.

Все повече крипто компании се обръщат към капиталовите пазариВсе повече крипто компании започват да се обръщат за финансиране към конвенционалните капиталови пазари

Да се закупи част от картината „14 малки електрически стола“ бе възможно чрез криптовалутите биткойн, етериум или Maecenas. Покупката е узаконена чрез смарт договор Ethereum и криптографичен подпис.

По думите на изпълнителния директор на Maecenas Марчело Гарсия Казила, произведението на Уорхол е първият в историята предмет на изкуството, продаден чрез използването на технологията блокчейн.