Един от създателите на криптовалутата доджкойн Джаксън Палмър не е много активен в социалните медии.

След като спря канала си в YouTube и направи профила си в Twitter поверителен в средата на 2019 г., софтуерният инженер въобще не се е появявал в платформите.

Даже и когато цената на създадената от него криптовалута достигна рекордни нива по-рано през годината.

Това прекъсване приключи тази седмица, когато Палмър за кратко се появи отново в Twitter с важно напомняне: криптовалутите са измама и винаги са били.

“След като години наред ги изучавах, смятам, че криптовалутите са присъща на дясното хиперакпиталистическа технология, която е създадена основно, за да увеличава богатството на своите поддръжници посредством комбинация от укриване на данъци, занижен регулаторен контрол и изкуствено налаган недостиг,” написа той в Twitter.

Палмър също така казва, че въпреки че най-големите почитатели на криптовалутите често казват, че те са справедлива алтернатива на големите банки заради децентрализираната си природа, истината е, че и двете споделят един и същи проблем – богатите хора.

Той посочва, че по-голямата част от общността на криптовалутите се контролира от “влиятелен картел от заможни фигури”, които превръщат децентрализираните финанси в система, която до голяма степен облагодетелства тези на върха, подобно на централизираните финанси, за които се твърди, че криптовалутите искат да заместят.

Семейство вложи 8000 долара в доджкойн, днес са милионериДоджкойн или Dogecoin е създадена през 2013 г. като пародия на популярния преди време “doge” мийм. Логото на дигиталната валута е куче от породата Шиба Ину. Тя беше създадена на шега, но след това около нея се сформира общност.

Криптовалутите, като цяло, отчитат една шеметна година. Биткойнът поскъпна до над 63 000 долара в средата на април, преди да се срине до около 35 000 долара месец по-късно.

Междувременно, доджкойнът се възползва по най-добрия начин от бума при криптовалутите, като цената й скочи от 0.06 до 0.68 долара, а след това - подобно на биткойна, падна наполовина, припомнят от Gizmodo.