Законопроект за превръщането на биткойна в законно платежно средство в американския щат Аризона беше представен от републиканския сенатор Уенди Роджърс, която от известно време насърчава приемането на криптовалута.

Законодателният орган на Аризона ще трябва да прецени дали законопроектът е в съответствие с федералния закон и Конституцията на Съединените щати, предава Daily Coin.

За да се превърне биткойнът в законно платежно средство, той трябва не само да получи одобрението на щатските законодатели, но и на Конгреса на Съединените щати.

„Клаузата за монетосечене на Конституцията означава, че правомощието да се определя кое е и кое не е законно платежно средство в Съединените щати е единствено на Конгреса. Дори да бъде приет, законопроектът в Аризона ще бъде до голяма степен символичен“, смята адвокатът Престън Бърн.

Представянето на предложението на Роджърс съвпадна с призива, отправен от Международния валутен фонд към Салвадор за премахване на биткойна като официално платежно средство. Кредитната организация смята, че криптовалутата генерира сериозни рискове за икономиката на централноамериканската страна и може да я постави на ръба на фалита поради високата си волатилност.

Въпреки това позицията на САЩ към биткойта и останалите криптовалути досега е била като цяло толерантна, припомня изданието. Очаква се до няколко дни правителството на страната да издаде изпълнителна заповед за регулиране на крипто активите, които смята за въпрос на национална сигурност.

Нито федералното правителство, нито Конгресът обаче са давали индикации, че имат намерение да забранят използването на криптовалути. Напротив - както председателят на Федералния резерв Джером Пауъл, така и директорът на Комисията по ценни книжа и борси Гари Генслер коментират дигиталните активи в положителна светлина.

МВФ: Криптовалутите дестабилизират развиващите се пазариИзползването на дигитални блокчейн парични единици вместо традиционни валути създава „непосредствени и остри рискове“, смята финансовият съветник на МВФ Тобайъс Ейдриън

„Освен законността обаче, възниква въпросът дали цифровите активи, всъщност, са валути, тоест форма на парично средство. Това е нещо, което Конгресът ще трябва да изясни. Другият важен въпрос е с каква цел държавата ще приеме цифровите активи като законно платежно средство.

Дали те ще бъдат просто алтернативен платежен инструмент или ще имат по-широк обхват на финансово действие“, казва Стив Ганън от адвокатската кантора Murphy and McGonigle.

Според Престън Бърн, дори ако законопроектът в Аризона бъде приет, въздействието на биткойна върху икономиката на щата ще бъде ограничено.

По думите му жителите на Аризона не могат да бъдат принудени да приемат биткойна по конституционно приемлив начин.

„Аризона със сигурност може да приеме закон като този и правителството на щата може да избере да приеме биткойн като форма за плащане на данъци в Аризона, но това няма да промени правното третиране на биткойна като собственост от гледна точка на федералния данък“, поясни Бърн.