Криптовалутите продължиха да поевтиняват тази седмица, като милиарди бяха изтрити от пазарната стойност на токени, като биткойна.

Сривът засяга инвеститорите по цял свят, в това число и правителството на Ел Салвадор.

Централноамериканската държава инвестира милиони долари в биткойни и прие най-популярната криптовалута като официално средство за разплащане преди девет месеца, насърчавайки хората да я използват в ежедневието си.

От дрънкулки и такос през бензин и дори къщи, в Ел Салвадор почти всичко може да се купува с биткойни. Купуването на криптовалутата от улични продавачи и големи търговски вериги пък е забележително изживяване, според BBC.

Това показва колко дълъг път е изминал биткойнът от зараждането му в интернет форуми през 2008 г.

Решението на президента Найиб Букеле да превърне криптовалутата в официално средство за разплащане означава, че на теория тя сега трябва да бъде приемана от всички компании в страната, заедно с другата валута на Ел Салвадор – щатския долар.

Сривът на пазара на криптовалути обаче породи още въпроси относно тази политика и най-вече за използването на близо 100 млн. долара публични средства за закупуването на биткойни. Президентът отбелязва всяка покупка със съобщения в Twitter.

Притежаваните от страната 2 300 биткойна в момента струват наполовина на това, което правителството плаща за тях, но финансовият министър отхвърли критиките, заявявайки, че има "изключително минимален фискален риск".

Биткойн плажът

Мястото, където започна биткойн движението в Ел Салвадор, се нарича Ел Сонте - малко градче по южното крайбрежие на страната. Там през 2019 г. анонимен дарител прави на група почитатели на криптовалутите първото от много големи дарения от биткойни.

Никой не знае кой е той или тя, но сделката гласи градчето може да задържи дигиталните пари, при условие че те не се конвертират в долари.

Идеята била да се създаде първата в света кръгова биткойн икономика, при която на хората може да се плаща в биткойни и да живеят така.

Това е радикална идея. В останалата част от света биткойнът може да бъде използван за онлайн покупки, но с изключение на редица модерни кафенета или еднократни проекти, криптовалутата не може да бъде използвана масово в магазините.

Ел Сонте досега е получил около 350 000 долара под формата на биткойни от своя анонимен дарител, което е значителна сума за това бедно, но красиво градче, което вече е известно като Биткойн плажа.

Катерина Контрерас е един от първите бенефициенти.

Преди две години по време на пандемията тя получава предложение да се включи в курс за спасители, което изглеждало много примамливо. Организаторите плащали за транспорта и храната на курсистите в биткойни.

Ел Салвадор строи Град на биткойна и ще набира $1 млрд от биткойн облигацииСтроителството ще започне през 2022 г.

"След това в продължение на шест месеца работехме като спасители и получавахме заплати в биткойни," казва тя пред BBC.

Някои бизнеси в града отчитат 30% ръст на оборота, тъй като биткойн туристи, повлияни от канали в YouTube, биват привлечени от идеята да похарчат част от дигиталните си пари за почивка.

Въпреки това използването на биткойна остава неравномерно. Колкото повече човек се отдалечава от Биткойн плажа, толкова по-малко вероятно е да може да си купува различни неща с биткойни.

В Ел Сонте повече от половината бизнеси приемат биткойни, според BBC, но на около 80 минути с кола на север в столицата Сан Салвадор този дял пада до 25%.

Субсидиран портфейл

Правителството твърди, че няма планове да принуждава бизнеса да приема плащания в биткойни, въпреки че компаниите трябва да го правят съгласно новото законодателство. Засега властите се ограничават до това да предлагат стимули.

Кешът все още до голям степен царува в страната, като повечето от половината жители на Ел Салвадор нямат банкова сметка. Президентът Букеле обаче инвестира 200 млн. долара обществени пари в субсидирано биткойн приложение на име Chivo.

Всеки, който си свали приложението, получава 30 долара под формата на биткойни, което може би обяснява защо то има 4 милиона изтегляния в страна с население от 6.5 милиона души.

Много хора обаче използват приложението за трансакции в долари, а не в биткойни. То често се използва по този начин от хора, които, например, работят в чужбина и изпращат пари на своите роднини, тъй като така не плащат комисиони и такси за превод.

Има също така признаци, че след засиления първоначален интерес хората използват Chivo по-малко.

В края на февруари, с отварянето на най-добрата животинска болница в страната, се появи нов стимул за използването на приложението.

Пред болницата се извиват големи опашки от хора и домашни любимци. Причината за това е, че здравните животински грижи, в това число и сложни операции, струват едва 25 щатски цента, ако се плаща през приложението Chivo и за предпочитане с биткойни.

Служители твърдят, че центърът получава заплащане от "печалбите от бикойна", но от правителството не са отговори на запитванията за това как са реализирани тези печалби.

Обществени пари

Международният валутен фонд (МВФ) призова Ел Салвадор да промени решението си за приемането на биткойна като официално средство за разплащане с аргумента, че е прекалено нестабилна валута за тази цел, а местни икономисти, като Татяна Марокин, са все по-притеснени.

Тя казва, че правителството не разполага с достатъчно пари, за да помага на уязвимите хора, така че не би трябвало да предприема рискове, като налива обществени средства в криптовалута.

Тя също така твърди, че липсва прозрачност. "Не знаем точно кога или с какви пари купуват биткойни."

Министърът на туризма Морена Валдес обаче твърди, че салвадорците имат доверие на президента Букеле, въпреки че биткойнът поевтинява.

Смята се, че и други държави са обмисляли ход като този на Ел Салвадор преди началото на поредния срив през май, но Централкоафриканската рпеублика е единствената, която го предприема. Президентът на страната Фаустин-Арчанге Туадера обяви решението в Twitter, описвайки биткойна като "универсални пари ".

Ел Салвадор сега иска да стигне и по-далеч. Президентът Букеле обяви планове за нов град, който ще бъде изграден в подножието на вулкан, осигуряващ геотермална енергия за захранването на огромна мина за биткойни.

Той се надява да набере парите за проекта от пласирането на вулканични облигации за 1 млрд. долара, чиято продажба трябваше да започне през март, но те все още не са се появили.

Властите са уверени, че ще могат да наберат средствата и да покрият наближаващи плащания по чуждестранния дълг в размер на 800 млн. долара.

Сривът при криптовалутите обаче поставя под натиск правителството, което продължава да залага много на биткойна.