Въпреки че над 600 млрд. долара от стойността на виртуалните валути се изпари през последните няколко месеца поради спада на криптопазарите, човекът, който оперира голям дял от търговията с дигитални активи в САЩ, се превърна в най-новия милиардер сред предприемачите, занимаващи се с виртуални валути, съобщава Forbes.

В края на месец октомври Браян Армстронг, изпълнителен директор на борсата за криптовалути Coinbase, осъществи набиране на частни инвестиции, като в крайна сметка компанията му набра 300 млн. долара, постигайки оценка от 8 млрд. долара.

Така, при тази оценка, делът на Армстронг в Coinbase вече възлиза на 1.3 млрд. долара, което го превръща в най-новия милиардер сред предприемачите, занимаващи се с криптовалути.

През януари тази година Армстронг притежаваше състояние, възлизащо на сума между 900 млн. и 1 млн. долара, сочеха изчисленията на изданието по това време.

Възможно е личните инвестиции на 35-годишния Армстронг в криптовалути също да са пострадали от спадовете на пазара през последната година.

Пердприемачът става съосновател на Coinbase през 2012 г., като по това време компанията е на върха на вълната по отношение на манията около криптровалутите, че дори плаща на много от служителите си директно в биткойни.

Coinbase, която е базирана в Сан Франциско, е най-голямата борса за търговия с криптовалути в САЩ, като се радва на завидни резултати. Платформата има над 20 млн. потребители, като през тази година се очаква да генерира приходи, надхвърлящи 1.3 млрд. долара.

Благодарение на тези цифри, компанията успя да привлече инвеститори, като Tiger Global Management, който води последния рунд по набиране на средства, както и други големи имена, като Wellington Management и Андреесен Хоровиц.

Coinbase се развива изключително бурно, тъй като само за една година повдигна оценката си многократно. За сравнение, през август миналата година, когато бе последният инвестиционен рунд, борсата за криптовалути се оценяваше на 1.6 млрд. долара.

През миналата година Coinbase бе в центъра на манията с криптовалутите. Борсата стана най-тегленето мобилно приложение за iPhone в края на 2017 г., като дяловете ѝ се търгуваха на вторичния пазар при оценка от 4.5 млрд. долара.

Компанията оперира посреднически бизнес, където инвеститори могат да закупят виртуални валути чрез стандартна банкова сметка, както и борса, където търговците могат да търгуват с дигиталните си активи.

МВФ: Централните банки да издават свои криптовалути„Вярвам, че трябва да обсмислим възможността за издаване на дигитални валути”, каза Лагард


Платформата изкарва пари най-вече от такси, които начислява на потребителите си, което позволява да поддържа добро ниво на приходите, въпреки спада на пазара за виртуални валути.

Но Coinbase продължава да бъде обвързан с бъдещото представяне на пазара за криптовалути. Компанията посочва, че ще използва 300-те милиона долара, набрани в последния инвестиционен рунд, за разрастване на глобалните си връзки между фиатните пари и виртуалните им събратя, като освен това ще добави и повече криптовлути на платформата си.

Coinbase работи и за привличането на повече финансови институции в търговията с криптовалути.

Макар криптовалутите да направиха много хора богати, милиардерите изобщо не са чак толкова много. Нещо повече, те се броят на пръстите на едната ръка.

Официално може да се каже, че има още двама милиардера, натрупали богатството си чрез бизнес с виртуалните валути, и това са Крис Ларсен, съосновател и бивш шеф на Ripple и основателят на Binance Чангпенг Жао.