Безспорно блокчейн технологиите като цяло ще намерят много широко приложение в бъдеще, аз също очаквам това. Но също така имам информация, че огромната част от криптовалутите всъщност са едни класически "схеми на Понци"*. Това заяви президентът на Световната банка Джим Йон Ким, цитиран от Bloomberg.

По думите му все още не е ясно как ще работят валутите като Bitcoin в бъдеще, но Световната банка следи отблизо тенденциите в този сектор. Блокчейн платформите използват т. нар. "децентрализирани регистри", които позволяват извършването на финансови операции и прехвърлянето на активи да се извършват по максимално сигурен и прозрачен начин.

Според Ким, този механизъм може да се използва в развиващите се държави, където ще помогне за по-ефективното проследяване на финансовите потоци и за пресичане на корупционните практики.

Той обаче не е единственият, който смята, че повечето криптовалути на практика са обикновени финансови пирамиди. От Goldman Sachs също са на мнение, че по-голямата част от криптповалутите навярно няма да оцелеят под настоящата си форма и стойността им може да падне до нула.

Криптотехнологиите може и да имат потенциала да променят начина, по който работи световната разплащателна система, но в момента те са източник най-вече на тревога заради високата волатилност, опитите за пране на пари и другите финансови престъпления, за които се използват дигиталните активи.

По-рано тази седмица управителят на Банката за международни разплащания Аугустин Карстенс призова държавните институции по света да вземат мерки за овладяване на хаоса около криптовалутите, тъй като връзките им с глобалната финансова система могат да предизвикат сериозни сътресения.

Новият управител на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл също е сред застъпниците на тезата за по-строги регулации и управление на риска в света на дигиталните активи.

До този момент обаче централните банки и останалите финансови институции по света не са намерили друг механизъм, чрез който да влияят върху този пазар, освен ограничаването на транзакциите с подобни разплащателни средства в банковата система.

Междувременно, повечето криптовалути отчетоха повишения тази сутрин. Биткойнът поскъпна с близо 8%, до ниво от 8100 долара, етериум се повишава със 7.3 на сто, до близо 812 долара, а рипъл добавя 3% към стойността си, до ниво от 75.72 цента.

Въпреки това дигиталните пари са далеч под върховете, достигнати през декември, когато цената на биткойна удари рекордните 19 783 долара.

По данни на CoinMarketCap, общата пазарна капитализация на всички криптовалути към момента възлиза на 376 млрд. щатски долара, което е с 54% под декемврийския рекорд.

* Незаконна финансова операция, при която на старите инвеститори се изплащат "печалби" от парите, взети от новите инвеститори. Известна още и като "финансова пирамида".