Политическото напрежение в Украйна расте, а страната е на прага на нова революция.

Финансовата нестабилност, комбинирана с историческата непоносимост на украинците към държавния контрол, създава подходяща почва за бързото навлизане на блокчейн технологиите и криптовалутите в местната икономика, пише електронното издание Livebitcoinnews.

През последните няколко години в Украйна се случиха много неща. Преди уличните протести от 2014 г., които свалиха от власт президента Виктор Янукович, криптопазарът в бившата съветска република беше предимно "ъндърграунд" и се следеше отблизо от полицията и специалните служби.

Днес икономическият режим е много по-свободен, но политическата нестабилност остава, а някои райони на страната все още се намират във фактическо състояние на гражданска война под контрола на подкрепяни от Москва сепаратисти.

Украинската гривна се срина до рекордно дъно през 2015 г., от което така и не можа да се възстанови.

Междувременно няколко компании от Силициевата долина отвориха свои офиси в Украйна, възползвайки се от евтината работна ръка и квалифицираните компютърни специалисти. В момента за тях работят над 100 000 души, а поне още толкова са заети в IT сектора като фрийлансъри.

Едва ли човек би могъл да си представи по-подходяща среда за развитието на блокчейн технологиите и крипторазплащанията, пише изданието.

В Украйна, където средната месечна заплата е около 300 щатски долара, се търгуват 25 криптовалути с дневен оборот от близо 2 милиона долара. Много търговски обекти приемат разплащания в Bitcoin и неговите аналози.

А новите украински криптобогаташи се разхождат из центъра на Киев в своите коли Porsche, Lamborghini и Bentley. За много техни съграждани това богатство е съмнително, но други са отворени към промените и привестват навлизането на високите технологии.

Като цяло анархизмът и опозицията срещу държавните институции са дълбоко вкоренени в психиката на украинците. "Почти никой не вярва на държавата. Украинците винаги са се противопоставяли на своите управници през последните поне 1000 години", казва Олексей Мушак, който е народен представител от управляващата партия на президента Петро Порошенко.

По време на революцията от 2014 г. той се е занимавал с "копаене" на криптовалути, а голяма част от средствата са отивали за финансиране на уличните протести и осигуряване на защита от репресиите на държавните служби.

Мушак е и първият държавен служител в Украйна, който публично декларира своите приходи от криптовалути. Днес той е един от хората, които лобират за въвеждането на регулации на криптопазара, които да гарантират, че приходите, генерирани от тази дейност, ще остават в Украйна.

Много от украинските граждани виждат в дигиталните парични средства шанс за пречупване на корупционния и олигархичен икономически модел, който съществува в страната още от разпада на Съветския съюз. Засега в Украйна функционира "хибридна" система, която старите и новите методи за правене на бизнес съществуват успоредно едни с други.

Но все повече украински компании проявяват интерес към блокчейн технологиите и тяхното практическо приложение. "Нашествието" на стартъпи от Силициевата долина допълнително ускорява този процес.

Но бързото развитие на криптопазара няма да реши автоматично историческите проблеми на украинската икономика, смятат експертите. Корупцията, войната с руските сепаратисти и разбитата индустрия няма как да изчезнат от само себе си.

Но криптовалутите и разрастването на цялата екосистема около тях могат да донесат позитивни промени по дългия път на икономическото възстановяване.

Пред Bloomberg Михаил Чобанян, който е един от доайените на криптоиндустрията в Киев, заявява следното: "Намираме в се в топ 5 на най-корумпираните държави в света, водим война, а икономиката е в руини. Ние просто няма какво да губим".