Търговската платформа за криптовалути FTX ще започне процедура по несъстоятелност в САЩ, а Сам Банкман-Фрайд - главният й изпълнителен директор и неин основател, ще се оттегли от поста, съобщи Ройтерс.

От FTX оповестиха в свой туит, че борсата и свързаният с него фонд за крипто търговия Alameda Research, както и приблизително 130 други свързани компании са започнали доброволно производство по несъстоятелност в американския щат Делауеър, информира CNBC.

Джон Джей Рей III е назначен за главен изпълнителен директор на групата. На свой ред, Банкман-Фрайд, макар да е подал оставка, ще помогне за организиране на преходния период.

Неочаквано Binance погълва свой конкурент Съобщението смая крипто инвеститорите

„FTX Group има ценни активи, които могат да бъдат ефективно администрирани само в организиран, съвместен процес. Искам да гарантирам на всеки служител, клиент, кредитор, страна по договора, акционер, инвеститор, правителствен орган и други заинтересовани страни, че ще извършим това усилие с усърдие, задълбоченост и прозрачност“, заяви новият главен изпълнителен директор на групата. Той добави, че заинтересованите страни трябва да разберат, че събитията се развиват бързо, че новият екип е ангажиран едва наскоро и че трябва да прегледат материалите, подадени по делото, през следващите дни за повече информация.

Така завършва една бурна седмица за едно от най-големите имена в сектора. Тя бе белязана от масово изтегляне на средства от платформата и отказ от сделка за поглъщане, планирана от друга криптоборса - Binance.

В последните дни Банкман-Фрайд се опитваше да събере около 9,4 милиарда долара от инвеститори и конкуренти, за да спаси компанията си. 30-годишният американец изпадна в това затруднено положение едва два месеца след като списание Forbes оцени богатството му на около 17 милиарда долара.

Най-бързото обедняване в историята: 30-годишен изпълнителен директор на крипто губи 94% от богатството си за една нощ

Сам Банкман-Фрайд загуби статута си на милиардер само за една нощ. Личното му богатство се срина с близо 94%до 991,5 милиона долара за един ден. Това бележи най-големия срив на богатството на милиардер за един ден, според Bloomberg.

Спадът в състоянието на Банкман-Фрайд дойде, след като 30-годишният мъж обяви, че неговата крипто борса FTX ще бъде купена от конкурента Binance. В туит във вторник Чангпенг Жао, ръководител на Binance, най-голямата платформа за криптовалута в света, каза, че неговата компания е подписала писмо за намерение да купи FTX, тъй като по-малката борса изпитва „значителен срив на ликвидността“. Жао също сподели два урока относно инвестициите малко след обявяването на сделката.

Според Coindesk Сам Банкман-Фрайд е струвал около 15,2 милиарда долара преди новината за придобиването на FTX да гръмне. Близо 14,6 милиарда долара бяха заличени за една нощ от богатството му. Това беше зашеметяващ провал за 30-годишния милиардер, известен в социалните медии като SBF, който беше приветстван от мнозина заради стремителния си възход. Списание Fortune стигна дотам, че през август се запита дали той е новият Уорън Бъфет.

FTX е пред колапс, Binance се отказа да купуваОбратът идва ден след като главният изпълнителен директор на Binance Чангпенг Жао оповести, че най-голямата в света крипто компания е в процес на покупка на FTX за неназована сума

Банкман-Фрайд доби голяма популярност преди време с изявлението си, че ще раздаде богатството си. За жалост, той почти не го изгуби напълно, преди да изпълни намеренията си.

Как забогатя Сам Банкман-Фрайд?

По думите на Банкман-Фрайд, в самото начало той не знаел много за биткойна, но, правейки първите си стъпки на крипто пазара, открива проблем. Така през 2017 г. основава фирма за крипто търговия - Alameda Research. Чрез нея иска да се възползва от откритата неефективност.

Заедно със своя екип Банкман-Фрайд забелязва, че цените на биткойните в Япония са с 10% по-високи, отколкото в САЩ, и той можеше да спечели, като ги купи на по-ниска цена и ги продаде в Япония.

Звучеше просто, но в действителност беше сложно да се изпълни, като се има предвид, че крипто пазарите често се възприемаха като престъпни във финансовия сектор по това време, пише The New York Times.

Налице били инфраструктурни проблеми, включително спънки с откриването на банки в Япония, които да осигурят трансферите на пари напред и назад. В крайна сметка екипът на Банкман-Фрайд намира решение. Съвсем скоро Bloomberg съобщава, че в пикови моменти Alameda е изпращала 15 милиона долара между Япония и САЩ, печелейки 1.5 милиона долара.

Тъй като само за няколко седмици компанията генерира около 20 милиона долара печалба, Банкман-Фрайд и колегите му решават да изградят своя собствена платформа за обмен на криптовалута. Ражда се FTX. Три години по-късно компанията се оценява на 40 млрд. долара. Днес тя е в процедура по несъстоятелност.