Японската Агенция по финансови услуги нареди на две борси за търговия с криптовалути - Bitstation и FSHO, да спрат операциите си за срок от един месец.

Пет други борси, включително Coincheck, получиха инструкции да подобрят вътрешния контрол, след което да докладват обратно на регулатора, съобщава Financial Times.

Действията идват след разследване на борсите за виртуални валути в Япония, установило, че тези оператори не се съобразяват особено със законите против пране на пари, имат лошо обучен персонал и притежават „незаконно присвоени“ криптовалути.

Разследването бе предприето след кражбата на виртуални валути на стойност 500 млн. долара от платформата на един от най-големите оператори Coincheck през този януари.

Масивната кражба на криптовалути може да постави прът в колелото на японския криптопазар, провокирайки отпадане от бизнеса на по-малките и слаби борсови оператори. Възможно е регулацията в Япония да провокира и сливания и придобивания на този пазар.

Обикновено финансовите компании срещат сериозни проблеми да възстановят бизнеса си след наложени регулаторни санкции.

Освен всичко друго, последното действие на регулатора поставят под въпрос качеството на надзора, който първоначално сертифицира цели 32 онлайн борси в Япония.

16 от борсите оперират с лицензи, а други 16 оператора работят с временни разрешителни, включително Coincheck.

Разследването на японския регулатор продължава, като конкретни казуси показват, че някои борси не спазват законодателството против пране на пари или имат неадекватен вътрешен контрол.

При базираната в Нагоя борса Bitstation инспекторите са установили, че официално лице от компанията „незаконно е присвоило криптовалутите на потребител за лична употреба“.

Агенцията по финансови услуги е наредила на Bitstation да спре работа до 7 април тази година, като трябва да докладва за подобренията, които ще предприеме относно подобряване управлението на средствата на потребители.

При борсата FSHO, базирана в Йокохама, регулаторът установил, че персоналът няма адекватно обучение и не следва вътрешните процедури.

„Има повтарящи се случаи на сделки с криптовалути на висока стойност, без да е преценена нуждата от уведомление за съмнителни трансакции“, посочват от регулатора.

Операциите на FSHO също са спрени до 7 април, като компанията трябва да направи нужните уведомления относно съмнителни трансакции.

На 26 януари тази година хакери пробиха защитата на борсата Coincheck и успяха да отмъкнат виртуални валути на стойност 500 млн. долара, собственост на 260 хил. потребители.

Coincheck получиха нареждане да възстановят средствата на ограбените клиенти от собствения си капитал, но засега не е ясно дали компанията може да изпълни изискването.

Борсата разреши теглене на средства, позволявайки на клиентите да приберат депозитите си от платформата. Въпреки това, търговията с криптовалути на борсата остава забранена, докато Coincheck не подобри сигурността.

Япония е една от малкото страни по света, ако не и единствената, където съществува истинска регулация на криптопазара. Бумът на този нов пазар превърна Япония в основен фактор за ценовите рекорди, постигнати от биткойна през миналата година.