Илон Мъск е много неща. Той е милиардер, визионер, собственик на компании, като Tesla и SpaceX, и като цяло е една от най-вдъхновяващите и интригуващи фигури в бизнеса днес.

Около него има безкрайни слухове и фалшиви новини - от това, че напуска Tesla, за да се присъедини към биткойн стартъп, до това, че е наричан срам за нацията и крадец.

Предвид стремглавия скок в популярността на криптовалутата, никак не е изненадващо, че търсенето на неуловимия Сатоши, който често е наричан бащата на биткойн, доведе до теорията, че Илон Мъск крие голяма тайна от нас, пише cryptocoinsnews.com.

Сахил Гупта, студент по компютърни науки в Йейлския университет и бивш стажант в компанията на Мъск - SpaceX, вярва в тази теория.

Гупта, който изкарва стаж в SpaceX през 2015 г., представя няколко “ексцентрични” идеи за това защо Илон Мъск е вероятният създател на биткойна:

1. Технически способности: Биткойнът е създадена от някой със сериозни умения в езика за програмиране C++. Мъск използва сериозно този език в SpaceX.

Неговият документ от 2013 г., в който представя подземната транспортна система Hyperloop, също така разкрива задълбочените му познания по криптография и икономика.

2. Страст за разрешаване на световни проблеми: Биткойнът е създадена през 2008 г. - годината на световната финансова криза и шорокоразпространеното недоволство от банките като цяло.

Ако някога е имало подходящо време за създаването на валута за хората без банкова намеса, то това е точното време.

3. Мъск запазва относително мълчание по въпроса: Мъск е обсъждал публично биткойна само няколко пъти. Той е заявявал, че не притежава биткойни и дори пусна следното завоалирано съобщение в Twitter, когато бе запитан за криптовалутите:

На въпроса на @X4NWO какво мисли за криптовалутите, Мъск отговаря, че сега, след като Сатоши Накамото е бил разкрит, този въпрос е приключен.

4. Мъск не се нуждае от парите: Неизползваните биткойни, които Сатоши се смята, че притежава, се оценяваха на 700 млн. долара през юни 2016 г., когато цената на един биткойн бе 719 долара.

По днешните цени, биткойните на Сатоши струват над 8 млрд. долара – по-малко от половината от състоянието на Мъск, което се оценява на 19.7 млрд. долара.

Допълнителни аргументи в подкрепа на тази теория

Една седмица преди поста на Гупта за Мъск в Medium, друг блог публикува теория, че Мъск е създал биткойн с цел използването му в бъдеще на Марс. Колкото и радикално да звучи това, аргументът, свързан с Paypal, е уместен.

Мъск вече промени коренно дигиталните пари с ролята си на основател на Paypal, която той продаде на eBay през 2002 г. Авторът твърди, че при сключването на тази сделка има клауза Мъск да не се конкурира в тази сфера, което означава, че ролята му в създаването на биткойн остава тайна.

Аргументи срещу тази теория

2008 г. бе най-лошата за Мъск: Мъск е заявявал, че това е най-лошата му година поради предизвикателствата около ранното съществуване на SpaceX и Tesla и това, че личните му финанси и отношения са били поставени под заплаха.

Може да се каже, че работата по биткойн вероятно е била предизвикателство, с което дори и Мъск не е могъл да се справи тогава.

Животът на Мъск минава под светлината на прожекторите: Когато въпросът, че Мъск може би е Сатоши бе повдигнат в Reddit през 2016 г., общността в Reddit се позабавлява доста.

Като цяло хората смятат, че Мъск няма как да скрие толкова голяма тайна и вече е щял да се намеси срещу опитите на регулаторните органи и на банките да унищожат криптовалутата.

Публичните изявления на Мъск може да са негативни: На въпрос за биткойн по време на интервю той очевидно внимава с отговора си. Той нарича биткойна “вероятно нещо добро”, но след това посочва, че основното приложение на криптовалутата е за улесняване на нелегалните трансакции.

Аргументите за и против тази теория създават една много завладяваща тема за обсъждане. Тепърва предстои да се разбере дали Мъск е създал биткойн или не, но технически това е възможно. Както казва Гупта, дори и Мъск да не е Сатоши, можем да му благодарим за Tesla Roadster.