Потребителите би трябвало да изхвърлят своите китайски телефони и да избягват да си купуват нови, обявиха от министерството на отбраната на Литва.

Националният център по киберсигурност е изготвил доклад въз основата на проведени тестове на мобилни 5G телефони на китайски производители.

В доклада се твърди, че телефон от марката Xiaomi имал вградени инструменти за цензура, докато друг, модел на марката Huawei, имал пропуски в сигурността.

От Huawei заявиха, че никакви потребителски данни не напускат телефона, а Xiaomi твърди, че не цензурира общуването.

"Нашата препоръка е да не си купувате нови китайски телефони и да се отървете възможно най-бързо от тези, които вече сте си купили," заяви заместник-министърът на отбраната на Литва Маргирис Абукевичус.

Цензура

Според доклада у флагмана на Xiaomi Mi 10T 5G е открит софтуер, който може да открива и засича термини, като “Освободете Тибет ”, "Да живее независимостта на Тайван" или "демократично движение".

Китай иска изложба за Чингис Хан да не включва думите Чингис ХанФренски музей определи вмешателството като опит за пренаписване на историята

В документа са посочени над 449 понятия, които могат да бъдат цензурирани от системните приложения на телефона Xiaomi, в това число интернет браузъра по подразбиране, пише BBC.

В Европа тази функционалност е била изключена за тези телефони, но в доклада се казва, че може да бъде активирана дистанционно по всяко време.

"Устройствата на Xiaomi не цензурират комуникацията на потребителите," е заявила говорителка на компанията пред BBC. "Xiaomi никога не е ограничавала или блокирала личната комуникация на потребителите на нашите телефони и никога няма да го прави. Това включва интернет търсене, обаждания, сърфиране в интернет или използването на софтуер за комуникация на трети страни."

Компанията спазва напълно изискванията по GDPR, е допълнила тя.

Проучването също така открива, че устройството на Xiaomi прехвърля криптирани данни за използването на телефона към сървър в Сингапур.

"Това е важно не само за Литва, но и за всички държави, които използват оборудване на Xiaomi," казват от центъра.

Популярността на производителя нарасна заради достъпните модели, като приходите на компанията нарастват с 64% на годишна база през второто тримесечие.

Huawei P40

В доклада е посочен и пропуск в телефона P40 5G на Huawei, който излага потребителите на риск от кибератаки.

“Официалният магазин за приложения на Huawei AppGallery пренасочва потребителите към електронни магазини на трети доставчици, където някои от приложенията са определени от антивирусни програми като зловредни или заразени с вируси,” се казва в съвместно изявление на Министерството на отбраната на Литва и Националния център по киберсигурност.

Говорител на Huawei е заявил пред BBC, че компанията спазва законите и регулациите на страните, в които развива дейност и че за нея киберсигурността и неприкосновеността на данните са приоритет.

“Данни никога не се обработват извън устройството на Huawei,” е допълнил той.

“AppGallery събира и обработва единствено необходимите данни, за да позволи на потребителите да търсят, инсталират и управляват приложения на трети доставчици, по същия начин както и други магазини за приложения.”

Huawei също така извършва проверки на сигурността, за да гарантира, че потребителите свалят единствено “приложения, които са безопасни,” казва той.

5G на марката OnePlus също е бил тестван, но при него не са открити проблеми.

Докладът идва в момент, в който напрежението между Литва и Китай се засилва. Миналия месец Китай настоя Литва да отзове посланика си от Пекин и заяви, че ще изтегли своята мисия от Вилнюс.

Спорът започна, когато Тайван, която Китай счита за собствена територия, обяви, че ще отвори представителство в Литва.