Микрочипът, използван в печки, компютри и мобилни телефони, днес става на 50 години. Първият работещ микрочип, или интегрална схема, е представен в централата на компанията "Тексас инструмънтс" от Джак Килби на 12 септември 1958 г.

Килби току-що е назначен във фирмата и е бил накаран да измисли как голям брой електронни компоненти да се поместят върху сложни интегрални схеми по ефективен и рентабилен начин, пише вестник „Дейли телеграф“.

Оригиналният микрочип се е състоял от германиева пластинка с един транзистор и други компоненти, залепени върху стъкълце. Устройството му с размери 7/16 от инча (11.5 мм) на 1/16 от инча е направило революция в електрониката.

Микрочипът е помогнал да се подготви почвата за появата на съвременните компютри. Без интегралната схема модерните комуникации, транспорт и медицина биха били немислими.

За създаването на първия ръчен калкулатор Килби печели Нобеловата награда за физика през 2000 г.

Според Джим Тъли от американската фирма за технологични анализи "Гартнър" интегралните схеми са моторът на информационния век и са така вплетени в живота на хората, че е трудно да си представим света без тях.

Индустрията на полупроводниците тази година ще произведе повече от 267 милиарда интегрални схеми. До 2012 г. броят им се очаква да нарасне на 330 милиарда.

Източник: БНР