Големите съвременни градове, като икономически, културни и политически центрове на своите държави, стават толкова пренаселени и са всичко друго, но не и приятно място за живеене. Струпването на твърде много хора на едно място създава абсолютен хаос и силно замърсява околната среда на живот.

Според направената класация на списание "Форбс" за най-гъсто населени градове в световен мащаб, на челните позиции са индийските и китайските градове, което едва ли е кой знае колко голяма изненада, предвид населението на тези държави.

На първо място за гъсто населен град в света списанието определя индийският мегаполис Мумбай, който заема площ от близо 500 кв. км, като на всеки квадратен километър живеят по 29 650 човека. Населението на града, който е най-големият в индийския щат Махаращра, е около 15 млн. души.

На второ място се нарежда друг индийски град - Колкота - който е четвъртият по-големина в страната, като на квадратен километър живеят 23 900 човека.

На трета позиция се нарежда столицата на Пакистан – Карачи, която има население близо 10 млн. души, живеещи на площ от 531 кв. км. От изчисленията излиза, че на квадратен километър живеят близо 19 000 човека.

Лагос се нарежда на следващото място, където на площ от около 518 кв. км живеят 13.4 млн. души, което го прави втори след Кайро. Столицата на африканската държава Нигерия обаче е най-гъсто населеният град на континента (18 150 души на кв. км).

На следващата позиция се нарежда вторият по-големина град на най-многолюдната страна в света Китай, Шанзен, където на квадратен километър живеят 17 150 човека.