Изследователи от Токийския технологичен институт и компанията Sanoh Industrial разработиха нов тип акумулаторни елементи, които могат директно да преобразуват геотермалната енергия в електричество.

Разработката е описана в списание Journal of Materials Chemistry A.

Повечето геотермални системи за отопление работят на основата на водата от горещи извори.

В тези системи за генерирането на електричество се изисква запазване на достатъчно висока температура – често над 180 °C, а да се мащабират е сложно.

Сега учените са създали геотермална система, способна да генерира електричество при температура под 100 °C без да е необходимо използването на посредник, който да пренася енергията – вода или пара.

Системата се състои от чувствителни топлинни клетки (STC). Всяка една от тях е направена от три слоя – два от полупроводников германий и един от твърд електролит, притиснати между два електрода. Батерията се вкарва в земята.

Този автомобил се движи с енергия от слънцетоLightyear One е кола със инсталирани соларни панели на тавана, които захранват батерии

Идеята е топлината от земята да възбуди електроните в полупроводника, провокирайки ги да преминат в батерията. На свой ред електроните минават през два електрода и електролит.

Така се осъществяват окислително-възстановителните реакции, които пренасят нискоенергийните електрони обратно в полупроводника, стартирайки цикъла наново.