Отминаващата 2007 година беше богата на рекорди. Хората за пореден път доказаха, че няма невъзможни неща. Достатъчно е да са налице огромно желание, повечко упоритост, а в някои случаи и известна фантазия, информира БТА.

Зъби и уши в помощ на рекорда

14-годишният Майкъл Пъръм стана най-младият човек, прекосил сам Атлантическия океан с платноходката си "Чийки мънки". Плаването продължи шест седмици и половина. Е, баща му Питър Пъръм го следваше на разстояние с друг плавателен съд.

23-годишният ямаец Барингтън Ървинг извърши 3-месечно пътешествие около света сам със самолет, направен от дарени части.

Британецът Дейвид Корнтуейт се сети да прекоси Австралия със скейтборд. За пет месеца той измина над 5823 километра от Пърт на западното крайбрежие до източния град Бризбейн. През това време износи 13 чифта обувки и смени 5 комплекта колелца на скейтборда.

Сънародникът му Робърт Гарсайд, с псевдонима Рънингмен (Бягащият човек), извърши нещо доста по-трудно - успя да обиколил света, бягайки.

Рекорд за "Гинес" по правене на премятания през глава постави американецът Ашрита Фърман на нос Калиакра. За 60 минути 52-годишният нюйоркчанин направи 1330 предни кълба по асфалтова отсечка с дължина 100 метра. "Всичко ме боли и ми се повръща,
защото пътят не е равен, но продължавам", каза американецът, след като секундантите му преброиха 936 премятания за 40 минути.

Грузинският строителен инженер Беглар Елбакидзе преплува разстоянието от 8 километра по т. нар. Тбилиско море - изкуствено водохранилище край грузинската столица - без помощта на ръце. Само с крака той измина без костюм или други помощни средства разстоянието от 8 км за 3 часа и 28 минути. В едната си, вдигната високо ръка, грузинецът държеше знамето на страната, а в другата - мобилен телефон.

Негов сънародник, патрулният полицай Тедо Улумбелашвили от Тбилиси, успя да вдигне с ушите си щанга с тегло 38 килограма на височина над 1 метър. Но и това не му се видя достатъчно, затова пое допълнителни тежести едновременно със зъбите и косата си.

Това обаче се оказа нищо, в сравнение с постижението на пакистанеца Зафар Гил, който повдигна във Виена 61.7 кг с дясното си ухо. Гил първо използва прикрепен на слепоочието си специална щипка с винт, за да притисне ухото си и да го защити.

След това направи лека тренировка с 30-килограмова тежест, преди да повдигне 61,7 кг, закачени за корда, захваната за щипката. Той задържа 7 секунди тежестта на разстояние десетина сантиметра от земята. Пакистанецът каза, че няма проблеми с ушите и дори чува с тях прекалено добре.

Малайзиецът Ратхакришнан Велу с прякор "Крал Зъб" придвижи със зъби 297-тонен влак (локомотив и седем вагона) по релси на разстояние 2.8 метра. Пред смаяната публика той обясни силата си с индийска форма на медитация, която практикува. Освен това призна, че бяга по 25 км всеки ден, вдига 250-килограмови щанги и ежедневно тренира челюстите си.

Алпинист се обади на жена си Еверест, музиканти свириха в Андите

Британския алпинист Род Бейбър се сети да позвъни по мобилния си телефон от покрива на света - Еверест. От 8848 метра надморска височина той споделил усещанията си и разказа за обкръжаващата го природа. А след като постави рекорда, звънна и на съпругата си. Специалисти разкриха, че Бейбър е разговарял при температура минус 30 градуса по Целзий и силен вятър.

А докато той звънеше по мобилния си телефон, в боливийските Анди музиканти от Германия изнесоха концерт пред ентусиазирани зрители на 6068 метра надморска височина. Деветимата изпълнители на състава "Рогенцел", сред които две жени, 12 часа се изкачваха към върха на планината Акотанго при температура от минус 12 градуса по Целзий и силен вятър, за да изпълнят за 14 ентусиазирани зрители немска фолклорна музика, танга, валсове и джазови композиции.

Далеч по-лесно на пръв поглед бе за осъществяване постижението на американеца Ръсел Байърс, който хвърли камъче по вода така, че да подскочи 51 пъти. При проверка се установи, че то се е движило около 76 м.

Кърменето се оказа колективен спорт

През 2007 г. хората доказаха, че са готови да правят заедно какво ли не, стига да попаднат в Гинес. В полското градче Голеньов (Заходнепоморско воеводство), на местния стадион само за един час се обръснаха едновременно 924 мъже. В Австралия мъже, жени и деца едновременно пуснаха хвърчила. Благодарение наусилията им над 1100 оригинални творения се издигнаха над плаж в Аделаида.

През февруари във Филипините направиха нещо далеч по-приятно - едновременно се целуваха повече от 12 000 души. В Манила 6124 двойки точно в полунощ не отлепиха устни за над 10 секунди.

Месец по-късно стотици японски музиканти на възраст между 6 и 96 години поставиха световен рекорд по най-дълго концертно изпълнение без прекъсване. За над 182 часа те изпълниха около 2000 композиции. В САЩ пък в бална зала в Канзас над 1680 китаристи свириха едновременно една песен - "Smoke on the Water" на "Дийп пърпъл".

А докато японците и американците свириха, италианският диджей Стефано Венери подобри световния рекорд по продължителност на радиопредаване - повече от пет денонощия. Хубавото в случая бе, че по време на поставянето на рекорда диджеят провеждаше и благотворителна акция. Той призоваваше слушателите да събират играчки за пациентите на местна детска болница.

През май УНИЦЕФ организира кърмене на бебета за "Гинес". В близо 300 здравни центъра, държавни и частни болници и паркове на територията на Филипините около 10 000 майки нахраниха децата си и с акцията показаха, че изкуствените храни за бебета не са по-добри от майчината кърма.

Гигантска трапеза за големи гозби

Като че ли най-много постижения обаче и тази година имаше в областта на кулинарията. Какви ли не гигантски ястия сътвориха майсторите-готвачи по света. 53-ма сладкари от градчето Агуаскалиентес (североизточната част на Мексико) опекоха за Богоявление сладкиш с 1925 зърна бакла. Лакомството, подобно на хляб, бе дълго 605 метра. 6000 мексиканци успяха да си похапнат от него. Колко са броили зърната не е ясно.

В Япония на три пъти на дървени въглища пекоха гигантски шишчета с пилешко месо, докато не останаха доволни от резултата. Тръгвайки от бамбукова пръчка с дължина 16.46 метра те направиха своето якитори, както се нарича ястието в страната, на пръчка, дълга 18.2 метра. А иначе във всекидневния живот си поднасят лакомството на шиш, който не надхвърля 15 см. Знае се, че шишът-гигант е бил печен 20 минути, не се казва обаче колко време са нанизвали на него парченцата в Кавамата, известен със своите пилешки деликатеси.

На прочутия селскостопански пазар на Единбург шотландци вариха овесена каша, която дълго ще се помни. Само лъжицата, с която я бъркаха, беше дълга 2 метра, а успелите да похапнат - 2000. Над 3500 души в Белгия едва се справиха с най-големия омлет в света. Той бе забъркан с 10 000 яйца от 40 готвачи в Брюксел по повод 110-ата годишнина на бул. "Тервюрен". А за да е приятна хапката, за доброто настроение се грижиха 20 музиканти.

Испанци и мексиканци показаха, че разбират не само от хубаво вино и от текила, но и от салати. В испанския гр. Пулпи 20 готвачи използваха 6700 кг зеленчуци - маруля, домати, кромид лук, чушки и маслини, за да направят най-голямата салата в света. Забъркаха я в контейнер с дължина 18 м и широчина 4.8 м, а след това я раздадоха на ресторанти, за да черпят безплатно клиентите.

В мексиканския гр. Тихуана 10 часа 300 души приготвяха салата "Цезар". В това няма нищо чудно, като се има предвид, че теглото й бе 3.285 тона.

Няколко рекорда поставиха и в Русия. За Сирната неделя, която в страната наричат Масленица, изпекоха блин с диаметър 3 метра. А за да поставят рекорда, преди това местен завод дълго майстори чугунен тиган с нужните размери. Направени бяха също горелки, които да го загряват, и 4 дървени лопати, за обръщане на палачинката.

По време на Фестивала на гъбите в Санкт Петербург вариха гъбена супа в котел с вместимост 1200 литра и докато тя се приготви си избраха Принцеса на Гъбеното царство.

Чорба, но рибена, майсториха и в Петропавловск Камчатски. Тяхната бе 6 тона, за стигне за 15 000 души. А казанът беше направен в местния отбранителен завод. За да опитат всички, беше разпъната трапеза дълга 120 метра.

Най-впечатляващ от гледна точка на една домакиня обаче остава рекордът на швейцарския готвач Гидо Меркеджани от Лугано. Той приготви 5000 порции макарони със сос болонезе за 19 минути и 21 секунди, като използва 500 кг макарони, 120 кг кайма и 120 кг домати.

Сигурно за да има къде да се сложат всичките гигантски гозби, австрийци подредиха на една от търговските улици на Виена маса, дълга 1.2 км.