Първата в историята 3D-принтирана ракета успя да излети успешно
1393

© Relativity Space
В сряда, първата в историята 3D-принтирана ракета успя да излети успешно от Земята. Неин създател е Relativity Space, а успешният старт е крайъгълен камък за амбициите на компанията да демонстрира, че нейното иновативно космическо превозно средство е достатъчно здраво по време на полет.
И фактът, че втората ѝ степен аварира при достигането на Космоса, не променя историческото значение на това изстрелване, посочват от Reuters.
110-метровата ракета Terran 1 на базираната в Калифорния компания, която е 85% изработена от 3D отпечатани части, се е издигнала от стартовата площадка в базата на космическите сили на САЩ Кейп Канаверал във Флорида.

Приблизително 80 секунди след полета на височина от близо 16 км над Атлантическия океан ракетата е достигнала максималното аеродинамично напрежение, докато се е издигала към Космоса със скорост 1999 км/ч. По този начин Terran 1 е успяла да покрие ключовата цел на тестовата мисия.
При достигането на Космоса двигателят на втората степен на ракетата е успял да се запали за кратко, но не и да постигне нужната тяга за достигане на орбита.
"Въпреки че днес не успяхме да стигнем докрай, събрахме достатъчно данни, за да покажем, че летенето с 3D-принтирани ракети е възможно", категоричен е ръководителят на тестовата програма на Relativity Арва Тизани Кели, цитиран от информационната агенция.
На теория производственият процес, който стои зад Terran 1, създава космически кораб по-бързо и на по ниска цена. От Relativity Space твърдят, че могат да построят ракета Terran 1 за около 60 дни и че ексклузивните мисии ще струват около 12 милиона долара. При бъдещите модели компанията се надява 3D-принтираните части да съставляват поне 90% от нейните ракети.
Българският бизнес
- Мобилната платформа за пазаруване tbi buy в партньорство с магазини ЗОРА
- Минималистичен дизайн: Системата Planar от Hörmann
- Първа копка на Kenar Residence и AMur Homes на бул. Сливница