Опитваме се да намерим следващия Unicorn - има няколко успешни и неуспешни практики в това. Ние сме привлекли и продали над 100 млн. евро в компании, които са основани и са се развили в България. Това каза Павел Езекиев, съосновател на Neveq, който взе участие в панел „Бъдеще на технологиите“, който се провежда във втория ден на „Шумът на парите“.

Той даде пример с Израел, като подчерта, че 35% от цялата пазарна капитализация идва от стартиращи компании, защото държавата е решила да постигне това, докато в България си поставяме етикета „най-бедната държава в ЕС“.

„Ние сме разединени, в България няма доверие в държавата и това води до факта, че не се използват ресурсите й. И става така, че хората отиват в чужбина и правят име там, защото страната не им дава възможност“, каза Езекиев.

По думите му всичко това не означава, че в България не се създават технологични компании. Той даде пример с три от тях, които вече са световни имена в това, което правят.

„Телерик – тя направи 250-260 млн. евро екзит и е абсолютен лидер в сектора, а цената, която беше платена за тях, е доказателство.

Втората е Chaos – те са най-добрите в анимацията и дори спечелиха Оскар.

Инвестирахме и в една компания Vayant, която предоставя на световната туристическа индустрия решения за търсене на самолетни билети“, каза експертът.

Спонсори на проявата през 2017 г. са Уникредит Булбанк, Алкомет, Адмирал Маркетс, Сирма Груп Холдинг, Amundi Asset Management, iuvo, Интернационал Хотел Казино & Тауър Суитс, Регус България, LG, Mastercard, Garitage Park и Американският университет в България.

Медийни партньори на Шумът на парите' 2017 са Novini.bg, Economic.bg, Broker.bg, списание Икономика, Kaldata.com, Offnews, SmartMoney.bg и Enterprise Europe Network.

Повече информация за лекторите и програмата на събитието може да намерите на https://profit.bg/forum/ или във Facebook.