В последните няколко години американската администрация (и при Тръмп, и при Байдън) си е поставила една основна цел на технологичното поле – да ограничи развитието на Китай в сферата на иновативните технологии като суперкомпютри, изкуствен интелект (AI) и смесена реалност (XR).

За да я постигне, Вашингтон залага като основа на стратегията си ограничаване на достъпа на китайските компании до технологии за производство на полупроводници от последно поколение, както и до самите чипове. Ограниченията засягат всички водещи производители като AMD, Intel, TSMC и Nvidia, което с времето се превърна в сериозно предизвикателство за китайския технологичен сектор.

Micron инвестира $3,6 млрд. в производството си на чипове в ХирошимаСАЩ насърчава сделката като начин да се противопостави на възхода на китайската независимост при чиповете


Сега обаче, посочва Reuters, Пекин е решил да отговори на този удар, след като китайският регулатор за киберсигурност е издал забрана за местните компании да купуват чипове от американския производител на памет Micron Technology. Според Администрацията за киберпространството на Китай (CAC) е било установено, че продуктите на компанията представляват "значителен риск за сигурността" на критичната китайска информационна инфраструктура, включително държавните банки и телекомуникационните оператори.

Забраната идва, след като в края на март Китай обяви, че прави преглед на вноса на Micron в страната. Още тогава тази мярка се разглежда от анализаторите като ответна мярка на санкциите, които Вашингтон наложи на китайските производители на чипове през последните години.

Базираната в Айдахо Micron е най-големият производител на памет в САЩ. Китайският пазар генерира около 10% от годишните ѝ приходи, въпреки че по-голямата част от компаниите, които внасят продукти на Micron в Китай, са производители на устройства, които в крайна сметка се продават в други части на света.

Американските санкции забавят, но не спират китайския технологичен сектор Дори чиповете с ограничени възможности вършат работа на китайските компании, макар и по-бавно и на по-висока цена


Според The Wall Street Journal забраната на CAC не се отнася за некитайски компании, дори те да оперират на местна почва.

"Оценяваме заключението и преценяваме следващите си стъпки", коментират от Micron пред изданието. "Очакваме с нетърпение да продължим да участваме в дискусиите с китайските власти."

CAC все още няма официална позиция относно това кои продукти на Micron ще бъдат засегнати от забраната, нито дава подробности за естеството на опасенията, свързани със сигурността, които има по отношение на чиповете на компанията.

Игра на чипове: Докъде са САЩ и ЕС в битките за независимост Новите правила имат за цел да удвоят световния пазарен дял на ЕС в полупроводниците от 10% на 20% до 2030 г.


Забраната е най-новата глава от ескалиращата вражда в сферата на полупроводниковите технологии между САЩ и Китай, след като през последните месеци администрацията на Байдън засили действията си за ограничаване на достъпа на Пекин до модерно оборудване за производство на чипове. През януари американски, холандски и японски представители се споразумяха да затегнат контрола върху износа на литографски машини от ASL, Nikon и Tokyo Electron.

Китай се опитва да намери начини да отвърне на удара на САЩ, а Micron е лесна мишена, като се има предвид, че повечето китайски компании могат да се обърнат към алтернативни доставчици като южнокорейската SK Hynix, за да компенсират евентуалния недостиг, предизвикан от рестрикциите.