Придобиването на Twitter от Илон Мъск тласна някои потребители към търсене на алтернативна платформа. Един от печелившите е Mastodon - социалната мрежа вече има над 650 000 потребители, като над 230 000 от тях са се присъединили едва миналата седмица, пише BBC.

На пръв поглед Mastodon прилича на Twitter. Потребителите могат да пишат постове (наречени туитове), да им отговарят, да ги харесват или да ги споделят. Те може и да се следват един друг. Под повърхността обаче принципът на функциониране е различен. Точно това е една от причините, които привличат все повече нови потребители. За част от тях обаче платформата може да бъде объркваща на първо време.

Mastodon работи от 6 години, но сегашната й активност няма прецедент. Компанията буквално се бори с наплива на нови потребители.

Първата питанка идва от сървърите. Първото нещо, което трябва да направите при регистрацията, е да изберете сървър. Такива има много и са тематични - по страна, град, интереси и т.н. Напрамире има UK, общество, технологии, гейминг и т.н. Изборът на сървър не е нещо, което трябва да ви притеснява, тъй като той не ви ограничава да следвате потребители в цялата социална мрежа. Представлява обаче отправна точка на общността, към която принадлежите. По-вероятно е в него да виждате постове, които представляват интерес за вас.

Някои от сървърите в Mastodon в момента - общество и UK например, изпитват затруднения и работят по-бавно. Това се дължи на наплива на нови потребители.

Райън Уайлд, който управлява сървъра MastodonApp.UK през компанията си Superior Networks, споделя, че в рамките на 24 часа има над 6000 нови потребители и временно е спрял регистрацията на нови.

Исках да видя на какво се дължи този бум, допълва той.

Как се търсят хора в Mastodon?

Сървърът, който избирате, ще се превърне в част от потребителското ви име. Например, ако въведете то да бъде mila и изберете сървър uk, потребителското ви име ще бъде @mila@mastodonapp.uk. Това е и адресът, с който ще могат да ви откриват останалите. Ако търсите друг потребител на uk сървъра, може да го намерите по част от името му. За откриване на потребител в друг сървър, ще трябва да въведете цялото потребителско име.

За разлика от Twitter, при Mastodon няма да получавате препоръки да последвате някого, тъй като влиза в групата на интересите ви. Можете да търсите обаче по хаштагове.

Защо има сървъри?

Mastodon не е една платформа. Тя не се притежава от един човек или фирма. Сървърите се свързват помежду си, формирайки колективна мрежа, но се притежават от различни хора и организации. Определят я като “децентрализирана”. Феновете на децентрализираните платформи ги харесват точно по тази причина - те не може да бъдат управлявани еднолично, купени и продадени.

Недостатъкът на системата е, че зависими от волята на лицето или организацията, управляваща вашия сървър. Ако решат да го изоставят, ще губите акаунта си. Затова Mastodon моли собствениците на сървъри да уведомяват своите потребители три месеца предварително, ако решат да спрат поддръжката на сървъра.

В момента основателят на Twitter, Джак Дорси, работи върху нова мрежа, наречена BlueSky. По думите му, тя ще бъде децентрализирана.

Как се модерира съдържанието на Mastodon?

Всички сървъри в Mastodon имат собствени правила, а някои дори нямат. Някои сървъри забраняват линковете към други, тъй като са пълни с ботове или съдържат прекалено много език на омразата. Това означава, че няма да бъдат видими за останалите сървъри, които са ги блокирали. Постовете в Mastodon също може да бъдат докладвани при проблем.

Тук идва един от проблемите на социалната мрежа. Собствениците на сървъри могат да трият съдържание, което не отговаря на установените правила. То обаче може да не изчезне отвсякъде. Ако Mastodon продължи да се разраства, това може да се окаже предизвикателство.

Същевременно платформата засега не съдържа реклама. Същевременно нищо не пречи, да се публикуват рекламни съобщения на компания или продукт. Използването на Mastodon в голяма степен е безплатно. Има сървъри, в които може да бъдете призовани да направите дарение, тъй като модераторите не получават заплащане за поддръжката им.