Последната седмица беше тежка за китайските технологични компании.

През уикенда създаденият от Джак Ма гигант в електронната търговия Alibaba беше глобен с 2.8 млрд. долара от китайските регулатори, която заявиха, че компанията години наред е злоупотребявала с пазарната си позиция.

След това китайската компания за дигитални разплащания Ant Group, която е подразделение на Alibaba, обяви план за драстично преструктуриране, като регулаторите я принудиха да действа повече като банка, отколкото като технологична компания.

Във вторник 34 компании, които са „каймакът“ на технологичния сектор в Китай, бяха привикани от властите и предупредени – "нека случилото се с Alibaba да ви бъде за урок".

Те получиха един месец, за да "размислят" и да приемат новите правила на Китай за компаниите-платформи.

Alibaba е дядото на технологичната индустрия в Китай. Компанията доминира на пазара в страната с над 800 милиона потребители.

По тази причина това е предупреждение за другите в технологичния сектор, когато компанията беше глобена и официално порицана.

Разследването срещу Alibaba определи, че компанията е злоупотребявала с пазарното си положение, като е налагала ограничения на търговците да правят бизнес или да предлагат промоции в конкурентни платформи. Глобата е в размер на около 4% от приходите на компанията в страната за 2019 г.

В технологичната индустрия на Китай "всички са напрегнати", според източници на BBC. Големите компании се притесняват, че те са следващите.

Компании, като Tencent, JD.com, Meituan, Bytedance и Pinduoduo, следят случилото се с Alibaba и се опитват да избегнат преминаването на червените линии, поставени от Пекин.

Никой не може да бъде по-влиятелен от партията

Очевидно, глобата на Alibaba е във връзка със засилената регулация в огромния китайски технологичен сектор, а за мнозина това, че пазарът е узрял, е добър знак.

"Ако прочетете законите, китайските регулатори се опитват да бъдат гледат по-напред, в опит да регулират индустрия, която се движи толкова бързо," казва Риу Ма, китайски технологичен анализатор и водещ на подкаста Tech Buzz China.

"Те включват използването на алгоритми, а не просто пазарен дял. Те се опитват да разберат икономиката на платформите и се опитват да бъдат в крак с това, което по-развитите икономики правят."

Тези ходове обаче са считани и за политически.

Те са индикация, че при управлението на президента Си Дзинпин нищо не може да бъде по-голямо или да има по-голямо влияние в живота на обикновените китайци от Комунистическата партия.

Китай затяга хватката около технологичните гигантиМиналата седмица китайските власти обявиха, че са наложени глоби на 12 компании заради сделки и практики, нарушаващи антимонополните разпоредби

Тези компании създадоха алтернативен виртуален свят за китайския народ и имат огромно влияние върху живота на хората. Трудно може да мине ден без човек да ползва някое от тези приложения.

Същото това влияние върху живота на китайския народ обаче прави компаниите пряка конкуренция на Китайската комунистическа партия.

Представители на финансовата индустрия подозират, че "много хора от висшето ръководство в Пекин са се подразнили", когато през миналата година кръстникът на китайския технологичен сектор Джак Ма изнесе реч, в която разкритикува традиционния банков сектор.

След речта държавните медии излязоха с критики срещу компаниите на Ма Alibaba и Ant Group. След това Ма и неговият екип бяха привикани от регулаторните органи и дългоочакваното първично публично предлагане на Ant беше временно спряно.

Ясно е, че Ant и Alibaba искат да оставят зад гърба си тези събития.

В разговор с акционери тази седмица изпълнителният вицепрезидент на Alibaba Джо Цай заяви: "От регулаторна гледна точка, в нашия случай ние преминахме проверката и се радваме, че този въпрос остава зад нас."

"Ако гледаме напред, смятам, че в световен мащаб тенденцията е регулаторите да следят повече някои от сферите, в които може да има нелоялна конкуренция."

„Дивият Запад“ в китайския технологичен сектор се променя

Китайските технологични компании се родиха и израснаха в среда почти без регулация. Секторът действаше малко като Дивия Запад, с философията „да го създадем, а те ще дойдат". Дълго време властите в страната активно насърчаваха това.

"Китай имаше национални програми за подкрепа и насърчаване на предприемачеството и иновациите," казва пред BBC Анджела Жанг, преподавател в Хонконгския университет и експерт по китайско право.

"В миналото регулатори подхождаха малко по-свободно. Те използваха алтернативни регулаторни инструменти, които бяха по-снизходителни към технологичните компании." Тази регулаторна среда обаче се променя, тъй като Китай се опитва да обуздае тези компании.

Да убиеш пилето, за да изплашиш маймуните

Професор Жанг казва, че макар и Пекин да има желание да обуздае сектора, властите няма да искат да убият златната кокошка на икономиката.

"На китайски има фраза: да убиеш пилето, за да изплашиш маймуните," казва тя. "Alibaba ще бъде използвана за назидание, като урок за другите технологични компании.

"Ако се поставите на мястото на китайските власти, те определено искат икономически просперитет. Ръстът е основен приоритет на правителството. Случилото се с Alibaba ще гарантира, че другите ще се придържат към правилата."

Руи Ма споделя същото мнение и казва, че правилата ще помогнат за насърчаването на повече иновации при по-малките компании в Китай, които досега бяха притискани от големите играчи.

"Местни рискови капиталисти, с които съм разговаряла, като цяло подкрепят тези регулации," казва тя. "Те смятат, че ще има повече възможности за намирането на по-млади, по-нови компании, което преди това нямаха никакъв шанс."