Най-големите грешки на известни милиардери

Често изглежда, че животът на хората, натрупали милиарди, се състои от поредица правилни ходове, щастливи слуачи и винаги адекватни решения. Това разбира се не е така, както ще ви покажем. И ако за част от тези милиардери грешките са се оказали поправими, за други са стрували цялото им състояние. Грешки, които влияят върху репутация; фатални бизнес решения или просто грешки на младостта, които придобиват значение едва след като са станали известни – нека видим къде грешат богатите:
Вижте още: 9 милионери, които скоро могат да фалират
Марк Закърбърг
С тази история започва филмът „Социална мрежа“. Студентът от Харвард Марк Закърбърг разбива базата данни на университета, сваля от там снимки на студентките и създава Facemash – сайт, в който предлага на всеки да гласува кое е най-горещото момиче. Играта става бомба, за която няколко часа по-късно знаят всички обитатели на кампуса. Във филма има много измислица, но Закърбърг наистина създава Facemash, за което е принуден да се извини впоследствие. На сайта на Харвард все още се пази текстът на извинението. Въпреки това и до днес, на фона на скандалите със следенето на потребители в интернет, недоброжелателите му бързат да припомнят тази история, за да покажат, че той далеч не е най-надеждният човек, на когото да се поверят лични данни.
Стив Джобс
Легендата около основателя на Apple Стив Джобс постепенно поставя в неловко положение всеки, който припомня, че и той е грешил. Години наред Джобс не поддържа контакти с първата си дъщеря, за което после съжалява. Приживе той определя като най-голямата си грешка в бизнеса това, че се е съгласил с назначаването на Джон Скъли, бивш шеф на Pepsi, в Apple. От Скъли се очаква да повиши продажбите на Macintosh, а в ролята на изпълнителен директор на Apple – да държи под око Джобс. Между двамата се поражда напрежение, което ескалира и през 1985 г. води до напускането на основателя на Apple. За Джобс грешката се оказва поправима и по-късно той се завръща триумфално в компанията. По ирония Джон Скъли също определя работата си за Apple като своята голяма грешка.
Хенри Форд
По време на Втората световна война Форд прави най-голямата си грешка- подкрепя грешната страна. Той поддържа добри отношения с Хитлер, през 1938 г. става първият американец, получил най-високото отличие на нацистка Германия – големият кръст „Златен орел“, а неговият завод във Франция доставя авиодвигатели, товарни и леки автомобили за Германия. Форд също така се изказва против намесата на САЩ във войната – твърдение, чиято несъстоятелност става ясна за всички след Пърл Харбър. След края на войната, от тази сянка върху Ford се възползва конкурентът ѝ General Morors, а наследниците на Форд се налага да предприемат значителни усилия, за да изчистят името на автомобилната империя от опетнената репутация на основателя ѝ.
Айке Батитса
Допреди няколко години един от най-успешните бизнесмени и седмият най-богат човек в света според класацията на сп. Forbes, бразилецът Айке Батиста планираше през 2015 г. да бъде най-богатият човек на планетата. Сега бившият най-богат човек в Бразилия е почти разорен и вероятно ще влезе в историята като човекът, който загуби 33 млрд. долара за 16 месеца. Самият той не успява да отговори на журналистите какво се случи. Според експертите обаче в основата на бизнес провала на Батиста е несвоевременната му реакция на пазарната конюнктура и самият бизнес модел, по който се строи работата на неговия концерн OGX. Батиста теглеше кредити за все още недобит петрол, което според мнозина е най-голямата му грешка. Днес изказването на Батиста, че се чуди само „отляво или отдясно да изпревари най-богатия човек на планетата“, предизвиква само насмешка.
Бил Гейтс
Основателят на Microsoft може да ви каже много за грешките. Негови са думите, че „животът не се дели на семестри“ и че трябва да свикнете, че животът е несправедлив. Самият Бил Гейтс допуска най-голямата си грешка през 2008 г., когато по думите му Microsoft губи, като не осъзнава навреме необходимостта да развива интернет реклама. Впрочем това едва ли единственият пропуск на компанията и нейният основател, които дълго вярваха, че Windows Internet Explorer е браузърът, който най-добре устройва всички потребители.
Вижте още:11 милионери и милиардери, които загубиха всичко
Българският бизнес
- Мобилната платформа за пазаруване tbi buy в партньорство с магазини ЗОРА
- Минималистичен дизайн: Системата Planar от Hörmann
- Първа копка на Kenar Residence и AMur Homes на бул. Сливница