Хавайските острови отново са отворени за туристи, пише Los Angeles Times.

Това обаче върви със задължителни маски, както и коронавирусни тестове за голяма част от пристигащите, с което могат да избегнат карантината.

Туристите, пристигнали вчера, ще могат да отсядат в различни хотели, да обикалят повечето плажове и да се хранян в ресторанти, които ще работят на 50% от капацитета си.

До този момент Хаваите налагаха 14-дневна карантина на пристигащите, като те трябваше да останат в хотела, в който първоначално са запазили стая.

За местните хора тази промяна е добър знак, тъй като местната икономика зависи почти изцяло от туризма.

„Очаквахме този ден с нетърпение", каза вицепрезидентът на Hawaiian Airlines Джеф Хелфрик.

Компанията му пусна полет от Лос Анджелис до Хонолулу, като самолетът е с 200 пътници при 278 места.

Достъпът до него обаче не премина без проблеми. Голяма част от пътниците чакаха между 40 и 78 минути и трябваше да отговарят на въпроси относно здравословното им състояние, да мерят телесната си температура, както и да покажат резултат от своя тест за COVID-19.

Част от островите в щата обаче все още дискутират дали да не изискват втори тест за туристите, който да бъде правен при пристигането им.

Сега в Хавай буквално валят скъпоценни камъни Ако не сте тръгнали натам все още, време е да опаковате багажа

В момента туристите трябва да разполагат д отрицателен тест, направен най-много 72 часа преди кацане.

В услуга на пасажерите, авиокомпаниите подписаха договори с лицензирани лаборатории, като цените на тестовете започват от 90 долара и могат да достигнат 250 долара.

От Hawaiian Airlines обявиха, че 30% от местата на полетите ще останат свободни до 1 декември.

Властите в Хавай планираха отварянето на щата за туристи на 1 август, но броят на заразените през юли достигна рекордни нива, което отложи този процес с два месеца и половина.

До този момент на Хаваите има 172 починали от COVID-19, a в последните 7 дни заразените са 46 души на 100 000 население, което е по-малко от щата Калифорния, където те са 59 на 100 000 души, както и в Ел Ей – 79.