Пещерата Верьовкина, която се намира в региона на Абхазия, Грузия, държи рекорда за най-дълбоката пещера на земята.

Дълбочината ѝ е 2212 метра, а дължината на всичките ѝ галерии е 13.5 километра.

Входът на пещерата се намира в масива Арабика в планинската верига Гарга, която е част от Западен Кавказ. Това е един от най-големите варовикови карстови масиви в света.

Любопитен факт, че точно там се намират четирите най-дълбоки пещери в света. Освен Верьовкина, те включват Крубера-Вороня с дълбочина от 2199 метра, Сарма (1830 метра) и Снежная (1760 метра).

Геоложката структура на варовиковите скали, в комбинация с карстовите извори, са били предпоставката за образуването на дълбоки пещерни кухини.

Пещерата Верьовкина е открита през 1968 г. от спелеолози от Красноярск, които успели да се спуснат на дълбочина от 115 метра.

През 1982 г. спелеолозите от Московския пещерен клуб Перово също започват да изследват пещерата, като първата им експедиция достига 440 метра дълбочина.

След 1986 г. клубът преустановява пътуванията до Абхазия, но през 2000 г. експедициите са възобновени. С всяка следваща пещерняците успяват да достигнат на по-голяма дълбочина, като през август 2019 г. е установено и "дъното" на пещерата на 2112 метра под нейния вход.

Дотогава се е смятало, че тя е втора по дълбочина след Крубера-Вороня, но през 2019 г. официално е вписана като най-дълбоката пещера в света.

Една от най-опасните експедиции, организирана от спелеоклуба Перово, е през септември 2018 г. Тогава, в резултат на обилни валежи, долните камери на пещерата се наводняват, а екипът от пещерняци, под ръководството на Павел Демидов, към който се присъединява и британският фотограф Роби Шоун, едва успява да се спаси.

Самият Шоун си спомня, че групата разполагала само с няколко минути, за да се екипира и да започне изкачването към изхода. Той решава да зареже цялото си оборудване, на стойност хиляди долари, в утробата на пещерата, тъй като тежестта би му попречила да се изкачи навреме и би могъл да забави останалите.

Единственото, което взима със себе си, са флаш картите от фотоапарата, на които са запечатани и единствените снимки от утробата на Верьовкина.

Той и останалите от групата успяват да се изкачат до един от междинните лагери, разположени във вътрешността на пещерата на 1900 метра над морското равнище.

В крайна сметка, всичко завършва благополучно, а изследванията на многобройните хоризонтални галерии на пещерата продължава до ден-днешен.