Чудесно място за разходка в летните дни е Кремиковският манастир, намиращ се на около 22 км от центъра на София, в ниските склонове на Стара планина.

За да стигнете до манастира, трябва да минете през квартал Кремиковци и да се насочите към местността Градището. Манастирът се намира на 3 км над квартал Кремиковци.

Манастирският комплекс разполага с чешма за вода, маси, където можете да хапнете и пейки с прекрасна гледка към Софийското поле и планините зад него.

Кремиковският манастир “Св. Георги Победоносец” е построен по време на Второто българско царство при управлението на цар Иван Александър и е част от така наречената Софийска Света гора, разказва БГНЕС.

Пет малко известни места на Витоша, които можете да посетите през уикендаНа Витоша можете да откриете някои слабо популярни забележителности, от които ще научите нещо ново, а в същото време ще се измъкнете от навалицата

Опожарен е до основи по време на османското нашествие през 1382 г. Около 100 години по-късно местен болярин на име Радивой го възобновява и поръчва изписването му в памет на двете си починали деца, станали жертва на чумна епидемия.

От края на XV век Кремиковският манастир се превръща в много важен православен център, чийто ктитор е самият Софийски митрополит. В старата църква има стенопис, на който е изобразен Радивой със семейството си, който предава умалено копие на църквата Свети Георги на митрополита.

Повечето стенописи в старата църква са реставрирани в продължение на 30 години, а самата сграда също е ремонтирана. През Възраждането в манастира се укривали бунтовници, сред които Димитър Стефанов - Казака – вторият знаменосец на Ботевата чета. Лобното му място се намира близо до манастира, където има изграден паметник и лесопарк в негова чест.

Първоначално манастирът е бил мъжки, но в края на XIX век тук се заселват монахини и се превръща в женски манастир. В началото на XX век издигат красивата нова църква „Покров на Пресвета Богородица“.

През социализма тук се настаняват военни и монахините са принудени да напуснат манастира. По това време голяма част от стенописите са разрушени, тъй като са боядисани с вар.

По-късно са възстановени. Новата църква се отличава с голям купол и внушителни дърворезби, в двора й се издига внушителна секвоя. В църквата се съхранява евангелие, написано по поръчка на софийски митрополит през XV век.