Край иранското крайбрежие в Персийския залив, на около 8 км от континента, се намира остров Хормуз - малка могила от каменна сол, гипс и анхидрит с форма на сълза.

Разположението му в средата на едноименния проток, притиснат към континента, позволява на Хормуз да прерасне в голямо търговско пристанище, задържайки тази позиция в продължение на няколко века.

Но разцветът му като стратегически аванпост отдавна е отминал. Днес той привлича не търговци, а туристи, разказва Amusing Planet.

Остров Хормуз е геоложко чудо. Той е солен купол, издигал се към повърхността през наслагващите се скални слоеве. Каменната сол, или халитът, е слаб и плаващ, така че губи крехкостта си и се превръща в течност, когато е под високо налягане.

Нарастващата маса на острова обаче не е направена само от сол. В него има слоеве от глина, карбонати, шисти и богати на желязо вулканични скали, някои от които са придобили фантастични нюанси на червено, жълто и оранжево, докато се издигат нагоре, взаимодействайки си с вода и минерали от други скални пластове.

Най-изявеният от тези цветове е охра, който се среща навсякъде - от плажовете до скалите. Местните го наричат ​​голак и използват почвата за артистични и кулинарни цели.

Пясъкът от остров Хормуз е използван в бои, козметика, керамични плочки и за екстериори на сгради. Местните жители на провинция Хормозган също така пекат хляб, наречен „томши“. Една от съставките на този хляб е цветната почва от острова.

Остров Хормуз е изключително сух, без прясна вода, без растителност и е изключително горещ през лятото. Единствените му постоянни жители са рибари и добиващите каменна сол и голак.

Български плаж се нареди сред 50-те най-добри в света за 2021 г.Български плаж се нареди в класацията на най-добрите в света за 2021 г., изготвена от туристическата онлайн платформа Big 7 Travel