Не е чудно, че очарованието и магията на пирамидите в Гиза продължава вече хилядолетия.

Египтолозите предполагат, че Хеопсовата пирамида е служила за гробница на египетския фараон от четвъртата династия Хуфу (по-познат с гръцкото си име Хеопс), управлявал Древен Египет през 2606 – 2583 г. пр.н.е.

Смята се, че пирамидата е завършена около 2560 г. пр.н.е. А останалата част от комплекса също е не по-малко впечатляваща. Кацнал в покрайнините на Кайро, комплексът в Гиза съдържа общо шест пирамиди: три извисяващи се, включително Голямата пирамида, и три по-малки - плюс огромна статуя на сфинкс.

И ако досега сме смятали, че всички тайни на пирамидите са разкрити, това съвсем не е така. Постоянно ставаме свидетели на нови и нови факти, на конспиративни теории и тайни.

Ето още няколко, за които дори не подозирахме:

Днес, след векове на ерозия, Голямата пирамида в Гиза се извисява на височина от около 140 метра. Почти 4000 години тя е най-високата сграда в света - и тежка, също. Пирамидата е построена с приблизително 2.3 милиона каменни блока, които тежат между 2.5 до 15 тона всеки.

Ясно е, че изграждането на пирамидите изисква огромна работа. Дълго време се предполага, че те са построени от роби, но в селото, заобикалящо пирамидите, са намерени останки от овце, крави и кози. Това води до мисълта, че е обитавано от хора, които са се хранели с месо, т.е. били са с благороден произход.

Ярки като диаманти

Днес пирамидите в Гиза се сливат с либийската пустиня, но в началото са искрели на слънцето, благодарение на полирания бял варовик. Някои изследователи смятат, че надгробните камъни на пирамидите са покрити със злато.

В хармония със звездите?

Продължава дебатът сред египтолозите за това дали (и как) са построени пирамидите, за да бъдат в съответствие с Космоса. В книгата си от 1995 г. „Тайната на Орион“ Робърт Баувал пише, че трите най-големи пирамиди в комплекса в Гиза са построени така, че да съответстват на трите звезди в пояса на Орион, както са се появили по времето на изграждането им.

Учените обаче оспориха това, изтъквайки, че пирамидите - или звездите - ще трябва да са обърнати с главата надолу, за да се докаже теорията.

Пет години по-късно професорът от Кембриджския университет Кейт Спенс изложи подобна хипотеза - и тя също беше посрещната с критики. Дълго време учените се борят да обяснят как древните египтяни успяват да подравнят пирамидите толкова точно на север, когато по онова време не е имало Северна звезда, която да ги ръководи.

Спенс публикува изследване през 2000 г., което показва как Голямата и Малката мечка са използвани за подравняване на пирамидите в направление север-юг. Но и тук учените възразиха и изглежда този дебат няма да приключи скоро.