Златни пясъци е природен парк в България, който се намира на 17 километра северно от Варна и заема площ от 1320.7 хектара.

Разположен е успоредно на морския бряг и обгражда едноименния курортен комплекс.

Ето няколко любопитни факта за него:

1. Златни пясъци е вторият най-стар природен парк в страната. Идеята за създаване на парк е документирана още през 1915 година, но тя се превръща в реалност на 3 февруари 1943 година, когато с постановление на Министерство на земеделието и държавните имоти част от Държавната гора Хачука на площ от 2.4 кв. километра е обявена за Народен парк Златни пясъци.

Това е вторият обявен официално Народен парк след Витоша, която получава такъв статут през 1934 година.

2. Златни пясъци е най-малкият природен парк у нас. Дължината на парка е 9.2 км, а средната ширина - 1.2 км. Обхваща част от склоновете на Франгенското плато, а най-високата точка е Чиплак тепе (269.3 метра надморска височина)

3. Парк Златни пясъци е доста по-стар от едноименното курортно селище.

Когато е създаден през 1943 година, никой не е предполагал, че13 години по-късно именно там ще започне изграждането на един от най-големите ни морски курорти. Комплекс Златни пясъци не само се разполага върху тогавашния народен парк, но и взема името му.

Постепенно селището заема по-голямата част от парковата площ. Това налага през 1979 г. площите на курортния комплекс да се извадят от територията на парка, като същевременно към него са добавени нови и като цяло паркът увеличава площта си. Следва ново разширение през 1981 г., с което паркът достига настоящата си площ от 1320.7 хектара.

4. Климатът на парка е континентално-средиземноморски. Характеризира се с прохладна пролет, топло лято, топла и продължителна есен, мека зима с незначителни снеговалежи.

Средната януарска температура е около 1°С. Лятото е топло и предимно слънчево. Средните месечни температури през лятото са около 21-22 °С. Есента е по-топла от пролетта с 4-5°С. Средната годишна температура е 11,6°С.

5. Флората на парка включва около 500 вида растения, като общият брой на редките, застрашените и защитените видове е 21.

Гората е по-рядка от типичния лонгоз, в резултат на което прониква повече светлина благоприятстваща развитието на лиани и затова тези екосистеми наподобяват тропически гори.

6. На територията на парк Златни пясъци се срещат 7 вида земноводни, 18 вида влечуги, 37 вида бозайници и 88 вида птици. Земноводните са представени от балканския гребенест тритон и 6 вида жаби, сред които и един застрашен – балканската чесновница.
Влечугите са представени от различни видове костенурки, гущери и змии. Застрашени видове са жълтокоремникът и смокът мишкар, а от отровните змии се среща пепелянката.

Сред бозайниците се открояват 10 вида прилепи, множество видове гризачи, лисица, сърна, див заек, източноевропейски таралеж, дива свиня, язовец и др.

7. От птиците постоянни обитатели на парка са около 50 вида, като останалите са прелетни. По-голямата част от тях са защитени видове. Сред защитените птици са голям синигер, поен дрозд, авлига, зелен кълвач, червеношийка, черешарка, обикновен мишелов, папуняк и др.

Над парка преминава един от двата миграционни пътя в Европа – Via Pontica.

8. На територията на природен парк Златни пясъци са изградени пет класически пешеходни маршрута и четири специализирани – детски, дендрологичен, веломаршрут и такъв за хора със специални нужди (включително хора с инвалидни колички и незрящи).

Маршрутите са с различна продължителност – между 40 минути и 4.5 часа и представят биологичното разнообразие на парка. По протежението им са разположени кътове за отдих, чешми и погледни площадки.

От 2005 г. функционира Посетителски и информационен център, в който се предлага водачество по маршрутите в парка, тематични беседи, информационни издания и публикации.