„Пътешествията са удоволствие за богати“, „Трябва да се знае чужд език“, „Нямам свободно време“, „Дори не знам с какво да започна“.

Това са все оправдания на хора, които търсят повод да се откажат да пресекат границата. Митове и предубеждения! Обикновено се възпираме с тях, защото се страхуваме да открием нещо ново за себе си. А най-важното е да се решим.

Мит 1. Пътешествията са опасни и страшни
Пътешествието в друга страна винаги носи неизвестности. Чужди език, култура, традиции, законодателство, пари и дори обществен транспорт. Никой не ви гарантира, че няма да се изправите срещу предизвикателства. Въпреки това си струва да опитате. Изберете дестинация, която вашите познати, а и експерти, отбелязват, че е най-безопасна.

Мит 2. Без английски език сте заникъде
Езиковата бариера не е причина да се отказвате да пътувате. Действително, ако не знаете и дума английски, ще ви е по-трудно. Зад граница обаче винаги се намира начин да осъществите комуникация. Дайте си повече време. Повярвайте си! Вие сте на пътешествие, а не на състезание.

Заредете на телефона си преводач. Питайте подред дали някой случайно не знае вашия език. По света има много емигранти.

Мит 3. Да се пътешества сам е скучно
Проблемът при пътуването с други хора е, че всеки има свои изисквания, предпочитания, сили, бюджет и т.н. Ако решите да правите нещо, а другите не ви подкрепят, вероятността да се откажете е голяма. Заслужава ли си? Не! Компромиси трябва да се правят, когато не сте сами.

Пътуваме все повече. Колко пари харчим за пътешествия?През второто тримесечие на 2019 г. средният разход при пътуване с лична цел на едно лице на възраст 15 и повече навършени години е 198.34 лв. в страната и 658.74 лв. в чужбина.

Мит 4. Пътешествията са хоби са финансово осигурени хора
Всичко зависи от това как си разпределите средствата. Можете да разгледате света и с малък бюджет.

Мит 5. Пътешествията са само за организирани хора
Лесно може да решите неувереността в собствените ви умения, доверявайки се на туристическа агенция.