Почти 1000-годишната Лондонска кула буди какви ли не реакции - страхопочитание, ужас и интриги.

Уилям Завоевателят построява кулата през 1066 г. на река Темза като символ на нормандската власт и господство.

През вековете структурата се разширява до 21 кули. Но когато става част от световното наследство на ЮНЕСКО, това е повратна точка за лондонската забележителност и води милиони посетители всяка година.

Непробиваемата крепост е била кралски дворец, менажерия, затвор, монетен двор и дори хранилище за кралски документи и бижута.

Но дали знаете следващите факти за нея?

1. Лондонската кула дълго време е затвор

От кралски особи, обвинени в измяна, и религиозни заговорници, до обикновени крадци и дори магьосници, тук са затваряни много хора. Някои са измъчвани, други обричани на глад, трети ползвани за прислужници.

В кулата е имало и три кралски екзекуции, последната от които през 1941 г., когато германският шпионин Йозеф Якобс е разстрелян. През 1952 г. братята гангстери Рони и Реджи Край са сред последните затворници, задържани в кулата.

2. През 1557 г., благодарение на невидимо мастило, един католически свещеник успява да избяга

По време на управлението на кралица Елизабет I преследването на католиците води до затварянето и изтезанията на йезуитския свещеник Джон Жерар. Той изпраща бележки с невидимо мастило, което се появява, когато се приближи до източник на топлина. Благодарение на това, успява да организира бягство с лодка.

3. Лондонската кула някога е имала зоологическа градина, в която живеел вече изчезнал подвид на лъв

През 1200-те години крал Джон прави кралска менажерия в Лондонската кула, където държи екзотични животни. Кулата се превръща в атракция за лондончани, които идват да видят щрауси, лъвове и бяла мечка, която ловува риба в река Темза.

През 1936 г., по време на разкопки, са намерени и два лъвски черепа, датиращи от Средновековието. Генетичните доказателства предполагат, че принадлежат към подвид лъв, който някога е живял в Африка, но е изчезнал преди век.

4. През 2019 г. под параклиса на Лондонската кула са открити 500-годишни скелети

Археолозите са открили два скелета - на възрастна жена и дете, близо до същото място, на което е положено обезглавеното тяло на кралица Ан. Смята се, че костите са заровени някъде между 1450 и 1550 г. и дават представа за живота на обикновените хора, живели в кулата през Средновековието.

5. Има суеверие, че ако гарваните напуснат Лондонската кула, кралството ще падне

Според легендата в средата на 17 век крал Чарлз II бил предупреден, че короната ще падне, ако гарваните някога напуснат Лондонската кула - затова той заповядал да държат шест от птиците по всяко време там. Някои източници твърдят, че това е викториански фолклор, докато други смятат, че легендата е създадена по-късно, по време на Втората световна война.

Днес на територията й живеят седем гарвана (един резервен). Крилата на гарваните се подрязват внимателно, за да могат да летят, но близо до дома, където се хранят с напоени с кръв бисквити и месо.