Учени разбраха защо маите са построили една от своите прословути пирамиди в днешния Ел Салвадор, съобщава The Daily Mail, цитирайки статия на Акира Ичикава в списание Antiquity.

Според изследователя пирамидата в древния град Сан Андрес в долината Сапотитан е издигната в отговор на бедствието, което се е случило там преди векове.

През 539 г. изригва вулканът Илопанго. Това е най-мощното изригване на вулкан в Централна Америка през последните десет хиляди години.

Преди се смяташе, че близките земи са били изоставени и е отнело много време за повторното им заселване. Ичикава открива, че маите бързо са се върнали отново в региона.

Издигането на пирамидата, на около 40 километра от вулкана, започва между 5 и 30 години след природното бедствие и продължава 80 години. Постройката се превръща в най-голямата конструкция в долината с обем около 33 хиляди кубически метра. Милиони тонове лава са използвани като материал за строежа й.

Египет строи магистрала на 50 см от жилищни блокове (снимки)Градското планиране е изключително трудна задача с много уравнения - като се започне от трафик и се стигне до процент на престъпността

Ичикава посочва, че места, като вулкана Илопанго, са били считани за свещени от маите. Ученият също предполага, че строителството е обединило оцелелите от изригването и тези, които са пристигнали в региона от други области. Вероятно това е помогнало на маите да укрепят своя статут и власт след трагедията.

"Драматичната промяна в околната среда е едно от предизвикателствата, пред които е изправено и съвременното общество. Места като Сан Андрес могат да ни разкажат много за творчеството, иновациите, адаптацията, устойчивостта и уязвимостта на човечеството пред лицето на подобни събития", твърди Ичикава, цитирана от БГНЕС.

Цивилизацията на маите процъфтява в Централна Америка в продължение на почти 3000 години и достига своя връх между 250 и 900 г. сл. Хр. Маите са отлични земеделци, имат календар и математическа и астрономическа система. Те са известни и с изкуството и архитектурата си.