Александровският дворец в Русия - последният дом на император Николай II, преди той и семейството му да бъдат екзекутирани от болшевиките, ще отвори отново врати за обществеността през следващото лято след ремонти за милиони.

Дворецът, считан за едно от най-добрите произведения на италианския архитект Джакомо Куаренги, е построен в края на 18 век за бъдещия император Александър I и става постоянна резиденция на последния руски цар през 1905 г.

Намира се в покрайнините на бившата императорска столица Санкт Петербург и е в ремонт от 2012 г., преди да бъде напълно затворен за обществото три години по-късно, посочва Daily Mail.

Първите осем стаи ще бъдат отворени след реновация през следващия юни или юли, съобщава за АФП говорител на държавния музей Царское село, под чийто контрол се намира огромното неокласическо здание.

Реновацията досега струва около 2 млрд. рубли (31 млн. долара), става ясно още от думите й.

Първите помещения, които ще бъдат отворени за посетители, ще включват стаите на императора и императрицата.

„Александовският дворец е специално място“, казва Олга Таратинова, директор на музея Царское село, пред репортери по време на презентация в четвъртък.

„Той е построен за личния живот на императорското семейство, който е бил доста строго охраняван,“ допълва тя.

Десет града, които си заслужава да посетите поне веднъж в животаТе смайват туристите с естетическата си красота

За разлика от други дворци, той не е разрушен от нацистите по време на Втората световна война и е помещавал военното командване и затвор.

Именно от двореца царят и семейството му са изпратени в изгнание в Сибир през август 1917 г.

След това са преместени в Екатеринбург, където са екзекутирани заедно със своите слуги през юли 1918 г.