На фона на разпространението на пандемията от COVID-19, авиокомпаниите и останалите представители на транспортния сектор търсят начини да гарантират безопасността на своите служители и на пътниците.

Китайската администрация по гражданската авиация публикува серия от насоки, които да послужат на авиопревозвачите в Поднебесната империя. Документът, озаглавен "Технически насоки за епидемична превенция и контрол към авиокомпаниите, Шесто издание", съдържа редица полезни препоръки за хигиенните практики по летищата и в самолетите.

Някои от тях вече са общоприети в повечето държави, но една конкретна препоръка буди искрено недоумение, предава CNN.

Тя гласи, че членовете на екипажа на самолетите, трябва да носят памперси, за да избегнат нуждата от посещение на тоалетните.

Става въпрос за полетите от и до рискови дестинации, с високо разпространение на COVID-19. По време на тези пътувания се препоръчва пилотите и стюардесите "да носят медицински маски и ръкавици, очила, шапки за еднократна употреба, защитно облекло, както и калцуни".

Следващото изречение гласи: "Препоръчва се членовете на екипажа да носят памперси за еднократна употреба, за да се избегне посещението на тоалетните на борда, освен в специални случаи, за да се намали риска от инфектиране".

Съветът със сигурност изглежда твърде краен, но в същото време е доказано, че именно тоалетните са сред местата с най-голям риск от предаване на зарази в самолетите. През август тази година жена, пътувала от Италия за Южна Корея, се зарази с COVID-19, като единственото място, в което за малко е свалила своята предпазна маска, е било именно в тоалетната на борда на самолета, припомня CNN.

Една трета от глобалните въздушни линии бяха загубени заради COVID-19Преди избухването на пандемията от COVID-19 глобалният авиационен бум, който продължи няколко десетилетия, създаде мрежа от близо 50 000 въздушни маршрута


Дизайнът на тоалетните в летателните апарати е обект на дискусии от години, още преди избухването на пандемията, но сега въпросът отново излиза на преден план.

Японската авиокомпания ANA обяви по-рано тази година, че работи върху прототип на тоалетна, чиято врата да се отваря безконтактно.

Американският самолетен производител Boeing пък патентова самопочистваща се тоалетна, която убива 99.9% от микроорганизмите чрез ултравиолетови лъчи след всяко използване.