В Гърция има повече от 6 000 слънчеви острова и островчета.

И все още има възможност да се отклоните от утъпканата туристическа пътека и да се насочите към място, заобиколено от искрящо море, тихи плажове и ухание на борови дървета.

Daily Mail представя пътеводител за някои от гръцките острови, които вероятно никога не сте чували.

Мързеливи дни на Серифос

Серифос — легендарният дом на Персей, е част от Цикладите. Преди половин век банката на Серифос се състои от човек на велосипед с тенекиена кутия, който обикаляше острова веднъж седмично. Днес това не е така, но през всичките тези години островът е запазил своя спокоен чар.

Има привлекателни пясъчни плажове, център за гмуркане, от където можете да наемете лодка, както и барове и ресторанти на пристанището.

Не бива да пропускате: Плажовене Псили Амос и Ливадакия, на които ще откриете таверни, сервиращи вкусен пресен октопод.

Как да стигнете: От международните летища в Атина и Санторини има фериботни трансфери до Серифос, като пътят продължава два часа и три часа и половина, съответно.

Култура в Хиос

Близо до турския бряг, Хиос е известен със своите мастикови дървета, от които се черпи скъпоценна смола, за която Хипократ смята, че лекува всичко - от проказа до магарешка кашлица. тя не може да бъде открита никъде другаде на Земята.

Посочен като родното място на Омир, островът е богат на култура - от геометричните фасади на къщите на Пирги до манастира Неа Мони от 11 век, средновековното планинско селище Анаватос и къщите от 17 век на Кампос.

Не бива да пропускате: Уникалната местна напитка от узо, комбинирано с мастика.

Как да стигнете: С полет от Атина, който продължава 50 минути.

Икария - легенди и омари

Малко гръцки острови все още са потънали толкова дълбоко в мъглите на времето колкото Икария - разположен в северната част на Егейско море и кръстен на легендарния Икар, който се удавил край бреговете му, когато, летейки твърде високо, слънцето разтопило восъка на крилата му.

Икария е известен със своите терапевтични извори и вкусни омари. В миналото се смята, че островитяните са спели по цял ден и са излизали навън само през нощта. Те все още се радват на особено ексцентрична репутация.

Не бива да пропускате: Плажовете Месакти, Ливади и Манганити

Как да стигнете: С полет от Атина, който продължава 55 минути.

10 гръцки острова с наистина изумителни плажовеВижте 10 гръцки острова, чиито плажове удрят пътешествениците право в сърцето

Итака - истинска гръцка одисея

„Ако този остров беше мой“, пише Байрон за легендарния роден остров на Одисей през 1823 г., „щях да счупя тоягата си, да заровя книгите си и никога да не си тръгна.“ Лесно е да се разбере импулса на поета. По-малък и по-тих брат на съседния Кефалония в Йонийско море, Итака е планински остров със златна светлина, искрящо море и закътани заливи.

Древната мрежа от пътеки за мулета е рай за пешеходците. Има много дестинации за откриване, включително неговите манастири, очарователни градове на хълмове и църкви.

Не бива да пропускате: Рибарските селища, включително Фрикес и Киони, с техните таверни и ресторанти край пристанището.

Как да стигнете: С полет до Кефалония и след това с морско такси или трансфер с ферибот (45 минути) и кола под наем.

Спокойният Патмос

В Додеканезите Патмос оживява на Великден и в разгара на лятото, когато привлича както синя кръв, така и холивудски знаменитости в търсене на анонимност. Той е известен като острова на Свети Йоан, който се заселва в пещера и има видение, вдъхновило неговите Откровения.

Пещерата все още може да бъде посетена, както и великолепен укрепен манастир, построен в негова чест през 11 век. Островът е също така благословен с превъзходна средновековна столица - Хора, с имения, облечени в бугенвилии и хълмове, от които се носи аромат на мащерка.

Не бива да пропускате: Чистата красота на покрития с борове пейзаж в северната част на острова.

Как да стигнете: С полет до Кос и фериботни трансфери (два часа и половина) между островите.

Филмовият декор Кастелоризо

Кастелоризо, също част от Додеканезите, е може би най-известен като мястото на снимки филма от 1991 г. Mediterraneo. Този мъничък остров има пъстра история, като последователно е окупиран от микенци, дорийци, рицарите на Свети Йоан, султана на Египет, а през 1450 г. и от краля на Неапол.

Последвалата 400-годишна турска окупация завършва през 1920 г. с италианско управление, когато започва обезлюдяването на острова. Разходете се до руините на Кастело Росо на върха на хълма и ликийската скална гробница от четвърти век пр.н.е.

Не бива да пропускате: Разходка с водно такси до островчетата Ро или Стронгили за гмуркане с шнорхел.

Как да стигнете: С международен полет и фериботен трансфер (около две и половина до три часа).

Милос - Циклади без тълпи

Остров Милос е първоначалният дом на известната Венера Милоска, която днес обитава Лувъра. Това е стръмен остров със скални образувания, извиващи се около централна вулканична калдера. Цикладският стил е типичен за села, като Плака - с варосаните къщи, разположени в криволичещи алеи.

Има и църкви със сини куполи, и вятърни мелници над Трипити, и рибарски колиби, издълбани в скалата при Клима.

Не бива да пропускате: Християнските катакомби, разположени близо до мястото, на което е открита Венера Милоска.

Как да стигнете: О полет от Атина и тричасов трансфер с ферибот от Пирея.

Китира - зелено скривалище

Разположен в Йонийско море, Китира се намира под Пелопонес. Той е закътан и пренебрегнат от туристите остров, но все пак е дом на възхитителни варосани къщи и буен зелен пейзажи, който дивите цветя завладяват през пролетта.

Малкото островче Авго край южния край си съперничи с Кипър като родното място на Афродита. С водопада Нерайда, преливащ в басейн с аквамарин, замъка от венецианската епоха и невероятнато гледка от върха на хълм, на Китира има доста романтична обстановка.

Не бива да пропускате: Наемете кола, за да разгледате 40-те усамотени селца по склоновете.

Как да стигнете: С полет от Атина (55 минути).