Светът е пълен с призрачно красиви руини, разпръснати на различни континенти.

Те са оцелели в продължение на стотици, дори хиляди години, през различни поколения и цивилизации.

И въпреки че повечето от тях днес са пепел, тухли и парчета камък, просто фрагмент от някога грандиозното им съществуване, все още са увлекателни и пленителни. Ето защо хората продължават да се стичат към тях.

World Atlas подбира 10 от най-фотографираните руини в света, които са свидетели на историята:

10. Мачу Пичу (Перу)

Известен по целия свят като изгубения град на цивилизацията на инките, Мачу Пичу се намира на 2430 м надморска височина, сред гора. Той е сгушен между планините в Южно Перу и съществува от 15 век.

Смятан за кралското имение на лидерите на инките или религиозен обект за империята им, хората и цивилизацията в района, в крайна сметка, са унищожени от испанските колонизатори. Стотици години мястото остава неизвестно за западния свят, докато не е открито от археолога Хирам Бингам през 1911 г.

9. Колизеумът (Италия)

Някога най-големият амфитеатър на Римската империя, сега това е една от най-величествените руини в света, която привлича хиляди посетители в Италия всяка година.

Построен някъде между 70 и 72 г. сл. н.е., той е използван като място за гладиаторски битки, които тогава са смятани за игри, изпълнявани за развлечение. С масивните си размери от 189 на 156 метра, конструкцията може да побере до 50 000 души. Освен битките, това е и мястото за публични екзекуции.

Петте най-страховити места на планетата На планетата Земя има наистина страховити места

8. Партенон (Гърция)

Построена от древните атиняни между 447 и 432 г. пр. н. е., тази величествена структура е посветена на богинята-покровител на града - Атина. Някогашният красив храм, построен за дом на статията на божеството, направена от злато и слонова кост, е разтърсен от земетресения, става жертва на грабеж, след което е обезобразен и запален.

И въпреки че това, което е останало днес, е само фрагмент от някога вдъхващата страхопочитание красота, хората продължават да се стичат в Атина, за да видят и снимат руините на храма.

7. Чичен Ица (Мексико)

Вторият най-посещаван археологически обект в Мексико днес - Чичен Ица, датира още от 550 г. сл. н. е. Този древен град на маите, разположен на полуостров Юкатан, е обект на световното наследство на ЮНЕСКО и наскоро е включен в списъка с нови седем чудеса на света.

Най-известната му структура е Ел Кастило, или пирамидата на Кукулкан.

6. Ангкор Ват (Камбоджа)

Този будистки храмов комплекс, разположен в Северна Камбоджа, е един от най-значимите археологически обекти в Югоизточна Азия. Мястото е дом на останки от Кхмерската империя и някога се е смятало за център на Кхмерското кралство.

Построен първоначално през първите няколко години на 12 век като хиндуистки храм, посветен на индуския бог Вишну, той обхваща площ от 400 акра и се смята, че е най-големият религиозен обект в света. В крайна сметка, той се превръща в будистки храм в края на 12 век.

5. Пещери Аджанта (Индия)

Съставени от 30 будистки храма, пещерите Аджанта са издълбани в планините близо до село Аджанта в Западна Индия. Считани за обект на световното наследство на ЮНЕСКО, тези храмове са внимателно изградени в гранитни скали с форма на подкова.

В тях са разположени красиви древни скулптури, молитвени зали, сложно декорирани пещерни стени, светилища и някои от най-очарователните фрески в света, които са най-добрите примери за будистко религиозно изкуство.

4. Римски бани (Англия)

Един от най-добре запазените римски обекти във Великобритания, тези терми, разположени в град Бат, са използвани от древните римляни за почивка, релаксация и социализация. Посещението на Великобритания не би било пълно, ако не надникнете в известните Римски терми с гигантския басейн в центъра им.

Водата, която преди е била бистра и е използвана за къпане, днес е позеленяла поради растежа на водорасли. Стените на сградата, макар захабени и порутени, дават пример за начина на живот на римляните, посещавали тези бани.

12 забравени от Бога места, които си струва да посетитеПо света има много изоставени места и обекти, които вече не са част от цивилизацията

3. Баган (Мианмар)

Разположени в равнините на Баган в Мианмар, тези храмове са едни от най-интересните археологически обекти в Азия. Структурите датират от около 800 години и са съставени от над 3500 древни будистки пагоди, както и други религиозни структури.

Храмовете и пагодите са гледка, която можете да видите отдалеч, като кулите им сочат нагоре, привидно стърчащи от земята и достигащи небето.

2. Петра (Йордания)

Полуизградено и полуизсечено от страната на хълм от пясъчник, мястото е най-известно с високия 45 метра храм Ал Хазне. Смята се, че руините са построени около II век от н.е., като тези древни структури се отличават с красиви издълбани колони и скулптури, издигащи сред море от проходи и клисури.

Туристите се стичат в района, който се крие зад скалите от розов пясъчник, за да видят динамичното сливане на източната култура и елинистическата архитектура. Целият древен град, за който се смята, че е само 15% от изгубената столица Набатея (древна арабска цивилизация), е толкова голям, че посетителите се нуждаят от дни, за да го разгледат.

1. Пирамиди в Гиза (Египет)

Може би най-емблематичната от всички руини са извисяващите се пирамиди в Гиза, Египет. Тези древни гробници, построени между 2589 и 2566 г. пр. н. е., съхраняват съкровища и останки от египетски царе.

Великата пирамида, или Хеопсовата пирамида, се извисява на височина 138 метра и се държи здраво на земята от основата си, която се простира на 230 метра.

Хората все още са озадачени от начина, по който пирамидите са построени, и докато строителството им продължава да смущава археолозите и историците, хиляди туристи са привлечени от мистериозната им и величествена привлекателност.