Националните паркове представляват защитени райони, които са собственост на държавата.

На тяхна територия няма селища, а екосистемите им са от изцяло естествен произход.

В България има три национални парка, а най-старият от тях е Пирин. Другите два са Рила и Централен Балкан.

Пирин получава статут на национален парк през 1962 г. Тогава той е с площ от 6200 хектара - доста по-малка от настоящата, и е включвал само най-високите части от планината около връх Вихрен.

Целта на обявяването му за народен парк (според юридическата формулировка от онова време) е опазване на високопланинските горски масиви.

През 1974 г. той е преименуван на Народен парк Пирин, а площта му е значително увеличена. За национален парк е обявен през 1998 г., след приемането на Закона за защитените територии в Република България.

Национален парк Пирин граничи с общините Гоце Делчев, Банско, Разлог, Симитли, Кресна, Струмяни и Сандански.

На територията му се намират два природни резервата – Баюви дупки-Джинджирица, който е един от най-старите резервати в България, както и резерватът Юлен. През 1983 г. Пирин е включен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Муратов връх

Пирин е втората по височина планина в България. Най-високият ѝ връх е Вихрен - 2914 метра. До 1942 г. върхът е носил името Елтепе, което на турски език означава "връх на бурите".

Според една от легендите на върха се е намирал мраморният трон на главния бог на славяните - Перун. Той бил повелител на бурите и гръмотевиците. Неговото име носи до ден-днешен планината Пирин.

Пирин е привлекателно място за туристите през всички сезони на годината. През зимата основната част от тях се насочват към зимния курорт Банско, но във високите и в по-ниските части на планината има какво да се види и през лятото.

Една от основните забележителности за планинарите е седловината Кончето, която е разположена на 2810 метра надморска височина и свързва върховете Бански суходол и Кутело. Дължината на скалния ръб е около 400 метра. В днешно време по ръба има метален въжен парапет (прокаран още през 60-те години на миналия век), който осигурява безопасността на туристите.

Пет малко известни места на Витоша, които можете да посетите през уикендаНа Витоша можете да откриете някои слабо популярни забележителности, от които ще научите нещо ново, а в същото време ще се измъкнете от навалицата

Пирин може да се похвали с нод 60 върха, чиято височина е над 2000 метра. Най-високите са Вихрен (2914 м), Кутело (2908 м), Бански суходол (2884 м), Полежан (2851 м) и Каменица (2822 м).

В Пирин се намира и най-старото дърво в България - Байкушевата мура. Наречена е на името на лесовъда Костадин Байкушев, който през 1897 г. открива и описва този екземпляр. Черната мура е с височина от 26 метра, диаметър от близо 2.5 метра и обиколка на ствола от 7.8 метра. Разположена е в близост до хижа Бъндерица до пътя от Банско за хижа Вихрен.

Освен нея в планината има е други вековни дървета от този вид. Три от тях се намират в близост до малката пещера Хана над хижа Бъндерица. Възрастта им се определя на около 300 години.

Връх Кутело и Котешкия рид

В подножието на Пирин също има какво да се види. Сред природните забележителности в южните ѝ части са Мелнишките пирамиди. Скалните образувания, разположени в околностите на град Мелник, са изключително интересни с пясъчните си склонове, които на места са почти отвесни.

Най-посещаваните курортни селища в полите на Пирин са Банско, Добринище, Сандански, Мелник, Гоце Делчев и Кресна.