Скоростта, с която отговаряте на получен e-mail, разкрива емоционалното ви състояние - дали сте стресирани, пришпорени от обстоятелствата, или отпуснати, показва изследване на британска психоложка, цитирано от в. "Дейли мейл".

Вярно е, че доброто възпитание изисква незабавно да се отговори, когато се получи електронно писмо. Прекалено бързият отговор обаче може да издаде, че авторът на обратния e-mail е в стрес, или че има ниско самочувствие, сочи анализът на д-р Карин Рено, хоноруван лектор в Университета на Глазгоу, и двама нейни колеги от университета "Пейсли".

Според тях потребителите на електронната поща са три вида, като жените, за разлика от мъжете, смятат, че на нов e-mail трябва да се отговори незабавно. Първият вид ползватели на e-mail са от типа "стресирани" и припрени. Те не искат кутията им да се задръсти от получените писма и се стремят да откликнат веднага.

Вторият вид са "пришпорени от обстоятелствата". Те виждат постъпващите e-mail като задължение, което трябва да се поеме, но не изисква незабавно действие.

Третият тип хора са спокойни и смятат, че отговорът може да почака ден, седмица или повече.

Изводът на психолозите е, че първите две групи хора имат, общо взето, по-ниска самооценка, докато волните и спокойни e-mail ползватели са "широки души", които са уверени в себе си и имат високо самочувствие.

Източник: БНР