10 факта, които може би не знаете за Полша

19227
10 факта, които може би не знаете за Полша

Повечето хора си мислят, че познават Полша - голяма държава в сърцето на Европа, по-точно деветата най-голяма на Стария континент, пише Daily Telegraph. Но колко наистина знаем за тази страната, която на 11 ноември отбеляза националния си празник - Деня на независимостта?

1. Денят на националната независимост е също и Ден на примирието

Съвременна Полша се появява от руините на Първата световна война точно на 11 ноември 1918 г. Бившият военен, превърнал се в държавник, Йозеф Пилсудски поема управлението на правителството след края на конфликта. В последните 150 години Полша е била под влиянието на различни по-силни държави, най-вече Русия, Австрия и Прусия.

Създаването на полска държава е една от 14-те точки за по-сигурен и по-щастлив свят, очертани от Съюзниците малко преди края на войната. Новата държава получава официално признание с официалния край на конфликта във Версайския мирен договор от юни 1919 г.


2. Крал Мешко - първият полски владетел

Историята на Полша обаче съвсем не се изчерпва с последните 98 години. Смята се, че първият полски крал е Мешко I, който заема трона от 960 до 992 г. Той е първият християнин владетел на страната и създател на династията на Пястите.

Той има синове Болеслав Смели (негов наследник) и Зигрид Горди (който може и да не е съществувал). Възможно е той да е дядото на английския крал Кнут Велики. Да, малко като в „Игра на тронове“, но наистина.

3. Краков разчупва калъпите през 1978 г.

Центърът на Краков е признат за един от най-добрите оцелели примери в Европа за средновековен град. Малцина обаче си спомнят как ЮНЕСКО побърза да официализира това. Сърцето на втория по големина град в Полша беше включено в първия Списък на световното културно наследство, публикуван през 1978 г., заедно с Национален парк „Йелоустоун“ и еквадорската столица Кито.

В придружаващото обяснение ЮНЕСКО отбелязва, че „търговският град от XIII в. има най-големия пазарен площад в Европа и много исторически къщи, дворци и църкви с великолепен интериор“.

4. Варшава е по-голяма, но може би не по-добра

Определението „най-големия пазарен площад в Европа“ на ЮНЕСКО се върти около думата „пазар“. „Ринек Глоуни“ - централният площад в Краков, със сигурност е голям и осеян с кафенета. Той е прекрасно място да прекарате свободен следобед и е с площ от 40 000 кв. м. Но като сурова площ това дори не е най-големият площад в Полша.

Тази чест се пада на Парадния площад, който се простира в центъра на Варшава. Със своята площ от 240 000 кв. м той е най-големият в ЕС. Ако трябва да сме честни обаче, този площад е меко казано невзрачен. Преместването на Музея за съвременно изкуство на площада, който трябва да отвори врати през 2019 г., е част от опитите за подобряването на външния му вид.

5. Варшава се гордее с дългата си история

Катедралата „Свети Йоан Кръстител“ е една от най-удивителните сгради във Варшава. Червените й тухли и гордата кула са гледка, на която всеки фотоапарат би се възхитил. Това е също една от най-старите сгради в полската столица. Построена е през 1390 г., но е почти напълно разрушена по време на Варшавското въстание от август-октомври 1944 г., когато нацистка Германия унищожава града.

90% от църквата са преднамерено разрушени от окупаторите веднага след въстанието. Тя е възстановена след края на войната, но църквата, която се издига върху пепелта, не е същата като тази от 1943 г. Сега църквата изглежда като сграда от XIV, а не от XX в.

Българският бизнес

Подобни статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Коментари

Иван
# 0
15:11 | 14 November 2016
Столицата на Еквадор е Кито, а Киото е град в Япония.....
Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg