Неуспехът на Румъния и България да влязат в Шенгенското пространство на свободно движение през 2011 година и липсата на точна дата за присъединяването им остава болезнена тема за Букурещ и София в европейския им път.

Членове на ЕС от 5 години, Румъния и България определиха като свой национален приоритет за 2011 година влизането си в обширното пространство, където пътниците се придвижват свободно от Полша до Португалия.

На фона обаче на нарасналата несигурност по отношение на имиграцията и на френско-румънските разпри Букурещ и София се сблъскаха със съпротивата на Холандия, Франция, Германия и Финландия, пише в свой анализ Франс Прес, цитирана от Фокус. Техническият провал на България по границата с Турция попари надеждите за положително решение през февруари.

Все пак, в следващите месеци Европейската комисия, както и унгарското и полското председателство на ЕС подчертаваха, че Румъния и България изпълняват всички технически критерии, като обезпечаване на сигурността по външните граници на ЕС и изпълняване на процедурите за издаване на визи. Присъединяването на двете страни в Шенген се превърна във „въпрос на справедливост”, подчерта през октомври председателят на ЕК, Жозе Мануел Барозу.

Франция, Германия и Финландия се отказаха от съпротивата си, заставайки зад решението за отваряне на границите на два етапа – първо на въздушните и морските, а след това на сухопътните. Позицията на Холандия обаче не се промени и на йота.

Хага заяви, че иска да види по-голям напредък в борбата с корупцията. Букурещ пък обвини холандците, че са станали заложници на крайнодясната партия на Херт Вилдерс, която подкрепя управляващата коалиция.

„Позицията на Холандия поражда силно чувство на фрустрация. Надяваме се, че страната ще разбере, че не може да блокира до безкрайност влизането на Румъния в Шенген и че ще приеме компромисно решение”, посочи румънският министър по европейските въпроси Леонард Орбан.

В очакване това да се случи, при своя визита на пазар в Букурещ в средата на декември президентът на Румъния Траян Бъсеску намекна, че ще се опита да спре, доколкото може, вноса на зеленчуци от Холандия.