Новината за отпадането на задграничните паспорти, като условие за преминаване на границата с Турция, бе приета радостно от много българи. Автобусните курсове през уикенда бързо изчерпват свободните места. Очаква се потокът от туристи към южната ни съседка да се увеличи през следващите седмици.

Турция традиционно е привлекателна дестинация за много българи. Сега обезценяването на лирата е сред основните причини за това. Много хора отскачат до Одрин, например, за да напазаруват евтино лекарства, дрехи, препарати и други стоки.

Ако ви предстои да пътувате към Турция обаче, трябва да се запасите с търпение, казва туристическият агент Детелина Константинова. Тя препоръчва, ако пътувате с лична карта, да запазите бланката от границата, която се попълва на преминаване. На нея се поставя печат на влизане и се слага втори печат на излизане.

Много се чака по границите – понякога един час, друг път 3-4 часа. След като въведоха личните карти, очакваме още по-голям наплив, казва Константинова пред БНР.

На границата при влизане получавате форма за преминаване, на която се поставя печат, и трябва да се пази, защото на излизане от Турция се слага втори печат. Ако го изгубят, може да им направят проблем от турска страна, уточнява туристическият агент. Тя препоръчва на хората, които имат паспорти, да си ги носят и да минават с тях през границата за по-голямо удобство.

Без паспорт за Турция? Възможно е да останете на границатаОказва се, че докато някои сънародници минават без проблем само с лична карта, то други горят, ако нямат паспорт

Една турска лира е 11 стотинки, което ще рече, че 100 турски лири са 11 лева. В Одрин може да се обменят пари в центъра на града, но за предпочитане е да си носите кеш от България.

До синия пазар има аптека, където цените са много изгодни. Нужно е да се представи рецепта за лекарствата, които се продават по лекарско предписание, уточнява Детелина Константинова.

Търговците в Одрин говорят български език.