Екоактивисти се събраха в западногерманското село Люцерат, за да протестират срещу разширяването на откритата въглищна мина "Гарцвайлер", което според тях противоречи на ангажиментите на страната по отношение на климата.

Местната полиция говори за 2000 демонстранти на място, а активистите за няколко хиляди, съобщава БТА, цитирайки международните издания.

Някои от демонстрантите нощуват в изоставеното селище от месеци в къщи на дървета или в каравани и планират да се противопоставят с барикади на усилията на полицията да разчисти лагерите им.

Евакуацията трябва да започне през следващата седмица. Полицейски сили от цяла Германия са предложили подкрепа, според списание Der Spiegel.

"Целта ни е да окупираме Люцерат за шест седмици", казва Дина Хамид от движението "Инициатива за Люцерат" по повод протеста. „Ще се борим за всяко дърво, за всяка къща, за всеки метър в това село“, каза Лука Скот, говорител на алианса на групите, организиращи протести, цитиран от AP. „Защото който атакува Люцерат, атакува нашето бъдеще.“

"Гарцвайлер", която осигурява голяма част от лигнитните въглища за близките електроцентрали, би трябвало да бъде затворена през 2030 г. съгласно споразумение, договорено миналата година между правителството на провинция Северен Рейн-Вестфалия и компанията за комунални услуги RWE, посочва БТА, цитирайки международните издания.

В рамките на това споразумение първо компанията ще разшири дейността на обекта. Тя твърди, че разширяването на мината е необходимо, за да се гарантира енергийната сигурност на Германия след намаляването на доставките на газ от Русия вследствие на войната в Украйна, пише AP.

Групите за защита на околната среда разкритикуваха споразумението, като заявиха, че то ще доведе до добива и изгарянето на стотици милиони тона въглища, допълва агенцията. Те смятат, че това ще доведе до отделянето на огромни количества парникови газове и ще направи невъзможно за Германия да изпълни ангажиментите си по Парижкото споразумение за климата от 2015 г., според което страните от Европейския съюз трябва да намалят емисиите си с най-малко 55% до 2030 г. в сравнение с равнищата от 1990 г., припомня БТА.

Според екоактивистите RWE може да добива допълнително въглища на друго място, не е нужно да разширява мината и да унищожава цяло едно село заради това. От компанията припомнят, че селото вече е нейна собственост и обещават, че околните села няма да пострадат при разширяване на дейността на мината.

Съгласно условията на сделката пет близки села ще бъдат пощадени, но Люцерат ще бъде разрушен, за да се освободи място за разширяването, пише AFP.

През 2022 г. Германия използва повече възобновяема енергия от всякога, но не успя да постигне целите си за намаляване на CO2, според скорошно проучване на мозъчния тръст Agora Energiewende, допълва агенцията.

На 14 януари е планиран нов мащабен протест в селото, според агенцията.